mobile
REKLAMA

Warszawski sport jest w dobrej kondycji

Błędne informacje nie mogą być podstawą do formułowania tez o kondycji warszawskiego sportu, a utrwalanie półprawdziwych wyobrażeń o współpracy ze stołecznymi klubami sportowymi bezpośrednio godzi w markę Warszawy.

informacja prasowa/ fot. E. Lach
Warszawski sport jest w dobrej kondycji

Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy odpowiedziała na zarzuty formułowane przez wiceministra Patryka Jakiego.

We wtorek, 1 maja, na konferencji prasowej zwołanej przed Stadionem Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wiceminister Patryk Jaki przedstawił szereg mijających się z prawdą stwierdzeń dotyczących warszawskiego sportu.

Jako wywołana do tablicy, chciałabym zdementować półprawdy, nieprawdy czy po prostu kłamstwa, które zostały wypowiedziane na temat warszawskiego sportu. Przede wszystkim przypomnę, że Warszawa jest miastem dynamicznie rozwijającym się, również w obszarze sportu. Ma ciężko wypracowaną renomę, na którą pracowaliśmy wiele lat. To zasługa Miasta Warszawy, ale także warszawiaków – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Chciałbym się cofnąć do historii, która może nie wszystkim jest znana albo niektórzy próbują o niej zapomnieć. Istotne jest to, że stadion Legii został wybudowany został za 374 miliony złotych. To połowę mniej niż taki sam stadion w Poznaniu czy Gdańsku. Gdy jednak głosowaliśmy na jednej z sesji czy budować ten stadion, trzeba było zwiększyć budżet o kilka milionów, to wtedy radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwko. Nie może być więc tak, że politycy przyznają się nie do swoich zasług, czy do tego co na samym początku zwalczali – uzupełnił Paweł Lech, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady m.st. Warszawy.

Stojąc na tle wybudowanego z miejskich środków stadionu, na którym gra najpopularniejsza wśród mieszkańców Legia Warszawa, padły oskarżenia o rzekomych „złośliwościach” władz miasta wobec klubu. Warto sprostować te informacje i przyjrzeć się sprawie z bliska. Otóż Warszawa, poza wydzierżawieniem klubowi stadionu po jednych z najniższych stawek sportowych, współpracuje również z CWKS Legia Warszawa – Sekcja Strzelecka oraz klubem piłkarskim Legia Warszawa, które już wkrótce budować tam będą dwa nowe boiska treningowe i strzelnicę. W tym celu nie tylko podjęta została stosowana uchwała Rady m.st. Warszawy, umożliwiająca dzierżawę tych terenów na trzydzieści lat, ale również finalizowane są umowy usprawniające przebieg tej inwestycji.

To są detale, o których pan poseł nie wie albo po prostu nie chciał wiedzieć, bo zwyczajnie byłoby mu to nie na rękę. No bo cóż mógłby wtedy mądrego powiedzieć – zauważyła wiceprezydent Kaznowska. – Naprawdę, żeby mówić o warszawskim sporcie, skomplikowanym, z setką klubów sportowych i sekcji, nie wystarczy ubrać się w szalik klubowy. Naprawdę żałuję, że sport stał się elementem kampanii, bo chciałabym, żeby sport był po prostu sportem.

Temat warszawskiego sportu został potraktowany przez wiceministra Jakiego w sposób mocno wybiórczy, bez analizy samorządowych projektów sportowych i rekreacyjnych dla mieszkańców.

Niestety, patrząc przez pryzmat wyróżniającego się na arenie międzynarodowej klubu piłkarskiego Legia Warszawa, ciężko dostrzec aktywności pomniejszych organizacji sportowych, a na pewno ich potrzeby, które Warszawa zaspokaja m.in. systemem dotacji. Warto również zwrócić uwagę na infrastrukturę, z której na co dzień korzystają warszawiacy. To 35 krytych pływalni, blisko 730 różnego rodzaju hal i sal sportowych, 4 stadiony piłkarskie i piłkarsko-atletyczne, 980 boisk sportowych do gry m.in. w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę czy siatkówkę, a także ponad 200 siłowni plenerowych.

Nam zależy na tym, aby sport w Warszawie był zarówno powszechny, jak i wyczynowy. Chcemy, aby obiekty służyły mieszkańcom, ale także mistrzom i naszym olimpijczykom – mówiła wiceprezydent Kaznowska i dodała – Aby pan kandydat nie błądził przygotowałam kompendium wiedzy o warszawskim sporcie, które przekażę panu posłowi wraz z pełnymi informacjami o wszystkich działaniach, które zostały wykonane, które planujemy i które dzieją się w tej chwili w obszarze sportu w stolicy. Może dzięki temu nie będzie przeinaczał faktów, bo to szkodzi miastu, które długo pracowało na swoją markę sportowej Warszawy.

Miliard złotych na inwestycje sportowe
W ciągu ostatnich jedenastu lat na miejską infrastrukturę sportową Warszawa przeznaczyła ponad miliard złotych.

Obecnie modernizujemy lub całkowicie przebudowujemy sześć dużych ogólnomiejskich ośrodków sportowych – to Namysłowska, Moczydło, Hutnik, Szczęśliwice, Inflancka i Park Kultury w Powsinie. Wartość tych inwestycji przekracza 130 milionów złotych.

Toczą się również prace związane z faktycznym przejęciem nieruchomości przy ul. Wawelskiej 5 (SKRA). Zabezpieczone zostały m.in. środki umożliwiające szybkie zabezpieczenie obiektu, ale przede wszystkim opracowano założenia związane z planowanym konkursem architektonicznym na wykonanie przyszłego zagospodarowania Ośrodka „Skra”. Docelowo obiekt ten będzie stanowił wraz z Polem Mokotowskim spójną tkankę miejską służącą warszawiakom.

Stolica starała się również pomóc Gwardii. Niestety, decyzja Mariusza Błaszczaka (PiS), ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji, o budowie siedziby agencji Frontex na terenach przy ul. Rakowieckiej 132, przez lata zajmowanych przez klub zmusiła go ostatecznie do wyprowadzki. Warszawski samorząd zadbał o zapewnienie nowych miejsc do treningu zawodników.

Warszawa zabiegała również u ministra sportu i turystyki Witolda Bańki (PiS) o pokrycie części kosztów w przebudowie Toru Łyżwiarskiego „Stegny”. Choć stolica zobowiązała się do pokrycia większej części kosztów budowy, utrzymania obiektu oraz po opracowaniu projektu uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę, to resort sportu – za pośrednictwem mediów społecznościowych – odmówił współfinansowania tej inwestycji.

W załączeniu Pełna treść listu Renaty Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, wystosowanego do Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości.

Pliki do ściągnięcia

 

  1. List Renaty Kaznowskiej, wiceprezydent m.st. Warszawy wystosowany do Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości (plik: list_renaty_kaznowskiej_wiceprezydent_m.st_._warszawy_wystosowany_do_patryka_jakiego_wiceministra_sprawiedliwosci.pdf, rozmiar pliku: 2077.59 KB)

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda