mobile
REKLAMA

Warszawskie dęby w finale konkursu na Drzewo Roku

Malwa i Miłosz to dwa dęby ze Starej Miłosny, które dotarły do finału konkursu na tytuł Drzewa 2023 roku. Pomóżmy im wygrać w tej prestiżowej rywalizacji. Głosy można oddawać do końca czerwca

Informacja prasowa
Warszawskie dęby w finale konkursu na Drzewo Roku

Miłosz i Malwa to dwa dęby szypułkowe, których wiek szacuje się na około 80 i 130 lat. Drzewa rosną na terenie dzielnicy Wesoła. Przed wycinką planowaną w ramach inwestycji drogowej uratował je prezydent m.st. Warszawy. – Dęby zostają. Zobowiązałem dzielnicę i miejskie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym do znalezienia rozwiązania, które uratuje drzewa – mówił prezydent Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami Wesołej, którzy chcieli zachować oba drzewa.

Dęby ze Starej Miłosny to jedyne drzewa, które reprezentują Warszawę w finale trzynastej edycji konkursu na Drzewo Roku. Wśród kilkunastu finalistów zajmują obecnie drugie miejsce. Stolica zachęca, aby wspomóc je w rywalizacji o zwycięski tytuł. A warto walczyć – zwycięzca będzie reprezentować Polskę w finale europejskiej edycji konkursu o tytuł Drzewa Roku.

Głosowanie na stronie drzeworoku.pl trwa do końca czerwca.

Konkurs Drzewo Roku

Konkurs na Drzewo Roku organizowany jest przez Klub Gaja. Jak piszą sami organizatorzy: „Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.”

W 2020 r. w finale plebiscytu znalazło się także inne stołeczne drzewo – sosna falenicka. Zajęła wtedy drugie miejsce.

Warszawa sadzi drzewa

W stolicy rośnie ponad 9 mln drzew, a co roku sadzone są kolejne. Tylko w tej kadencji w stolicy zasadzono ich już ponad 600 tysięcy – w miejskich lasach, parkach czy wzdłuż ulic. Wiele z nich to efekt inwestycji realizowanych przez miejskie jednostki. Ale o tym, gdzie powinny pojawić się nowe drzewa czy inna roślinność decydują również mieszkańcy – np. w ramach projektów z budżetu obywatelskiego. Również w tegorocznej edycji budżetu nie zabrakło „zielonych” projektów. Głosować można do 30 czerwca. Swoje propozycje lokalizacji nowych drzew warszawiacy mogą zgłaszać również w aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo” lub na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda