mobile
REKLAMA

Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

Od kilku miesięcy świętujemy w Warszawie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach może uczestniczyć każdy, bo z okazji rocznicy dzielnice i jednostki miejskie przygotowały wiele różnorodnych atrakcji. Zapraszamy także do stołecznego ratusza przy pl. Bankowym 3/5, gdzie wyłożona do wpisów jest „Warszawska księga wolności”.

Informacja prasowa
Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

- Zapraszam do udziału w wydarzeniach kulturalnych, jakie odbywają się w naszym mieście – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. – Z okazji stulecia można zostawić po sobie trwały ślad wpisując się do „Księgi wolności”. Nasze przesłanie do przyszłych pokoleń przetrwa w niej kolejny wiek, aby w roku 2118 – mamy nadzieję - zostało odczytane przez naszych praprawnuków”.

Wpisz się do „Warszawskiej księga wolności 1918-2018-2118”

Mieszkańcy wpisują się do „Warszawskiej księgi wolności”. Teksty są różnorodne - od życzeń dla miasta i Polski z okazji rocznicy, po oczekiwanie, że za 100 lat nasi następcy otwierając Księgę potwierdzą nasze słowa nadziei o Polsce demokratycznej i wspaniale się rozwijającej. „Warszawska księga wolności” jest udostępniana podczas miejskich wydarzeń takich jak np. inauguracja pokazów w Multimedialnym Parku Fontann czy Wianki. Codziennie można się do niej wpisać w ratuszu przy pl. Bankowym 3/5 (wejście C, parter, obok informacji).

Zawierająca podpisy „Warszawska księga wolności” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. 

 

Wybierz się w miasto

Lato i wakacje to doskonała pora, aby skorzystać z bogatej oferty imprez kulturalnych przygotowanych przez miasto z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzanie Warszawy, przejażdżki, wystawy, koncerty – każdy znajdzie coś dla siebie. Z bogatego programu proponujemy wybrane, organizowane w lipcu.

1 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Śródmieście, zbiórka pl. Konstytucji 1.

Cykl pieszych i rowerowych wycieczek po dzielnicach Warszawy organizowany w 100. rocznicę wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historię kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się kobiecej stronie miasta.

8 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Stare Miasto, zbiórka ul. Bonifraterska 12

15 lipca, godz. 12.00 - Miasto Kobiet. Praga, zbiórka ul. Targowa 18

15 lipca, godz. 11.00 - Wolę pójść na Wolę. Powstanie listopadowe na Woli, spacer – zbiórka u zbiegu ulic Bohaterów Września i Na Bateryjce.

15 lipca, godz. 19.00  - „Szlagiery dwudziestolecia” koncert w Bemowskim Centrum Kultury, ul. Górczewska 201. 

21 lipca,  godz. 11.00 – Praskim szlakiem niepodległości, „Wielkie plany Niepodległej” – spacer po terenach planowanej wystawy krajowej. Zbiórka u zbiegu ul. Międzynarodowej i ul. Zwycięzców.

22 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Ochota, zbiórka u zbiegu ulicy Filtrowej i al. Niepodległości.

29 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Żoliborz, zbiórka ul. Krasińskiego 25.

29 lipca, godz. 19.00 - Lata 40. i 50. 100 lat piosenki na 100 lat niepodległości, koncert. Amfiteatr im. Michaela Jacksona, ul. Raginisa 1.

Lipiec, każda sobota i niedziela, godz. 12.00 - Tramwajem po Mokotowie.

W wakacje po stołecznych szynach będzie jeździł tramwaj historyczny, dzięki któremu odkryjemy fakty i ciekawostki z dziejów miasta. Zbiórka pl. Narutowicza, trasa: - al. Niepodległości, Wołoska, Woronicza, metro Wilanowska, powrót na pl. Narutowicza tą samą trasą. Przejażdżka z przewodnikiem, w niedziele podróż umili Kapela Czerniakowska.

Lipiec - Miasto z góry. Warszawa w przeddzień niepodległości. Wystawa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Jak wyglądała Warszawa z lotu ptaka w przededniu odzyskania niepodległości? Jak widzieli ją piloci szybujący nad miastem w okresie I wojny światowej?

Lipiec  - Wodociągi warszawskie od A do Z. Wystawa plenerowa, ul. Koszykowa 81.

Na ogrodzeniu Stacji Filtrów do końca października br. można oglądać wystawę plenerową przygotowaną z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Lipiec - Teraz będzie Polska. Wystawa plenerowa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Archiwalnym zdjęciom, ulotkom, plakatom i dokumentom towarzyszą relacje świadków tamtych dni, w kronikarskich zapisach i fragmentach korespondencji powraca klimat sprzed 90 lat.  Wystawa będzie prezentowana w poszczególnych dzielnicach Warszawy od II połowy maja.

Lipiec - Krzysztof Miller, rok 1989. Wystawa fotografii.  Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 r. współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i z protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu.

Lipiec, piątki i soboty, godz. 21.30 - Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann.

Trzyminutowy film w formie ikonografik, opowiadający o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości Polski.

Więcej o obchodach: www.stolicawolnosci.pl

FOT.UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda