Warszawskie wakacje kulturalne na półmetku
Spektakle, koncerty, seanse filmowe w plenerze, wystawy, festiwale – pod dachem i pod chmurką. Stolica tętni kulturą i ani trochę nie zwalnia tempa. Sierpień i wrzesień wypełnią ciekawe wydarzenia, współorganizowane i finansowane przez m.st. Warszawę
Festiwale, festiwale
Już po raz 14. rozpoczynają się Królewskie Arkady Sztuki, czyli cykl spotkań z teatrem i muzyką. Tegoroczna edycja to okazja do przypomnienia twórczości Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu wybitnych artystów i w specjalnych aranżacjach. Wstęp na spektakle i koncerty jest bezpłatny.
Od 5 sierpnia w przestrzeni miasta rozbrzmiewać będzie muzyka Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia. Wszystko pod szyldem WarszeMuzik – jednego z najbardziej oryginalnych festiwali na kulturalnej mapie stolicy.
Kultura żydowska rozgości się w mieście także pod koniec sierpnia, gdy rozpocznie się jubileuszowy, 20. Festiwal Warszawa Singera, któremu patronuje prezydent Warszawy.
Wystawy, które warto odwiedzić
W Muzeum Powstania Warszawskiego została właśnie otwarta nowa wystawa czasowa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", a w pawilonie Muzeum nad Wisłą odbywają się pokazy performance'ów w ramach nowej wystawy „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie".
Muzeum Warszawy zaplanowało na sierpień i wrzesień bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949". W planie są warsztaty, oprowadzania i spacery, a na wystawie dostępne są też karty zadań dla dzieci w wieku 8-12 lat, można też dołączyć do gry muzealnej. W czwartki wszystkie oddziały Muzeum Warszawy są dostępne bezpłatnie.
Bądźmy kreatywni
Dorośli i dzieci mogą w te wakacje poczuć się artystami. Muzeum Karykatury zaprasza do Lengrenówki na otwarte „plenerki", prowadzone przez studentki i studentów ASP, a także na spacery, np. poświęcone warszawskim teatrom czy architekturze. Udział w tych zajęciach jest bezpłatny, nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.
Fotografia nocą
18 sierpnia w Warszawie po raz pierwszy odbędzie się Noc Fotografii. Na wielkich ekranach w kilku punktach miasta będzie można zobaczyć zdjęcia legend polskiej fotografii, a także projekty debiutantów i debiutantek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, szczegóły na stronie Muzeum Warszawy.
Kulturalnie pod chmurką
Ciepłe lato pozwala na korzystanie z wielu plenerowych propozycji – pokazów filmów, spektakli, koncertów odbywających się w wielu miejscach Warszawy. To m.in. recitale chopinowskie w Łazienkach, plenerowy festiwal Jazz na Starówce, spektakle Teatru Polonia i Och Teatru pod hasłem „Gramy całe lato" czy Kino Zachodzącego Słońca. Najciekawsze propozycje można znaleźć w kalendarzu na stronie kultura.um.warszawa.pl.
fot. UMW