Wczoraj wystartowała kolejna edycja Festiwalu Nowe Epifanie
„Otchłań przyzywa otchłań" to hasło 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie, który rozpoczął się wczoraj i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.
Program teatralny
Tegoroczny program Nowych Epifanii zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Festiwal otworzy premiera „Gości Wieczerzy Pańskiej" w reżyserii Tomasza Fryzła. Spektakl Nowego Teatru, bazujący na filmie Ingmara Bergmana, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją a jej aktualnie doświadczanym brakiem.
Inne propozycje teatralne to „Macocha" Błażeja Biegasiewicza z Teatru Polskiego z Poznania, „Tęsknica" w reżyserii Pameli Leończyk, a w TR Warszawa będzie można zobaczyć „Inferno" Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa w reżyserii Wery Markowskx – przedstawienie jest oparte na „Boskiej Komedii" Dantego. Jako zwieńczenie programu teatralnego gościnny spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. „Arianie" w reżyserii Beniamina Bukowskiego. „To przedstawienie, które przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na ziemiach Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku. Uznane one zostały przez Kościół Katolicki za herezję i strącone w otchłań niebytu" – opisują autorzy festiwalowego programu.
Propozycje muzyczne
Festiwal Nowe Epifanie to nie tylko teatr. Program muzyczny otworzy potańcówka ostatkowa, do której przygrywać będzie polsko-białoruski zespół Hajda Banda / Гайда Банда. W kolejnych dniach Adam Strug – stały gość Festiwalu – wykona „Pieśni z otchłani", Maria Erdman wraz ze Zbigniewem Pilchem zaprezentują program „Testament", a zespół Vox Imaginaria, specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza „Deduto sey. Świat jako otchłań".
Kultura stołu i heretycki performans
Program kulinarny Nowych Epifanii będzie w tym roku poszerzony o przygotowane przez Monikę Kucię materiały związane z kulturą stołu, przepisy i inspiracje kulinarne, które będą prezentowane na festiwalowej stronie internetowej. Odbędą się także kulinarne warsztaty dobroczynne.
Z kolei Dawid Zalesky pokaże w ramach festiwalu instalację wizualną „Heretyczki", która połączona będzie z performansem i dyskusją. „Kontekst otchłani – motywu przewodniego festiwalu – twórcy wystawy łączą ze zjawiskiem często lekceważonym w naszej kulturze, czyli historiami heretyczek mistyczek oraz ezoteryczek. Kobiety wykluczone ze społeczności, często też wykluczone z chrześcijaństwa, w ramach panującej przez 800 lat doktryny sądowniczej były skazywane na ostracyzm oraz śmierć.
Adolf Holl w książce , „Heretycy" dochodzi do wniosku, że żadne pozaeuropejskie społeczeństwo, nie występowało aż tak długo z równie niepohamowaną wściekłością przeciwko myślom zielarek, akuszerek, zakonnic. Dlatego artyści postanowili dać im głos, pozwolić je usłyszeć oraz dokończyć to, czego nie zdążyły powiedzieć za swojego życia" – można przeczytać w programie festiwalu.
Więcej można przeczytać na stronie wydarzenia. Organizatorem Festiwalu jest warszawska instytucja kultury – Centrum Myśli Jana Pawła II.
Bilety są do nabycia przez stronę noweepifanie.pl. Sprzedaż obsługują także kasy teatrów oraz system kicket.com.
fot. Facebook-Nowe Epifanie