Weź się zbadaj! #cytologiczne - startuje 9. odsłona kampanii społecznej „Piękna, bo Zdrowa”
W najbliższy weekend, 3-4 lutego (przed kinem Kinoteka, pl. Defilad 1) każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne oraz badanie w kierunku obecności genotypów 16 i 18 wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i odebrać prezent. Partnerem wydarzenia jest m.st. Warszawa.
- Wszystkie działania, które mają na celu zwiększenie świadomości warszawianek na temat choroby, jak i konieczności regularnych badań profilaktycznych, są istotne. Zapraszam do udziału w bezpłatnych badaniach, które trwają tylko parę minut, a mogą ocalić nam życie – mówi prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz–Waltz.
Ogólnopolska Kampania Społeczna „Piękna, bo Zdrowa”, której organizatorem jest Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości powstała po to, aby szerzyć rolę profilaktyki raka szyjki macicy i uświadomić kobietom, jak ważne dla nich są regularne badania ginekologiczne. Samo badanie cytologiczne trwa dosłownie chwilę, jest bezbolesne nieinwazyjne. To już 9. odsłona kampanii, co pokazuje jak ważny jest nadal temat raka szyjki macicy.
W tegoroczną odsłonę kampanii zaangażowały się: Katarzyna Cerekwicka, Olga Borys, Agnieszka Więdłocha, Nicole Sochacki-Wójcicka @mamaginekolog, Julia Wieniawa, a także Ida Karpińska prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Ambasadorki kampanii będzie można spotkać w sobotę 3 lutego, o godz. 10:00. przed cytobusem. Podświetlony tego dnia Pałac Kultury i Nauki na czerwono sygnalizować będzie oficjalny start kampanii. Dzięki wsparciu Centrum Medycznego Polmed oraz Centrum Badań DNA każda kobieta będzie mogła wykonać w cytobusie bezpłatne badanie cytologiczne oraz badanie w kierunku obecności genotypów 16 i 18 wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dodatkowo wszystkie Panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad wizażowych w mobilnym salonie piękności firmy Inglot. Oba pojazdy znajdować się będą na terenie Pałacu Kultury i Nauki.
W tym samym czasie w Kinie „Kinoteka” powstanie „Zakątek Kobiet” ze stanowiskami specjalistów, którzy służyć będą wszystkim odwiedzającym radą w zakresie profilaktyki zdrowotnej, medycznej, ginekologii estetycznej oraz informacjami na temat odpowiedniego żywienia w chorobie nowotworowej.
Więcej informacji o akcji na www.cytologiczne.pl oraz na fb/kwiatkobiecosci
Wsparcie miasta w zakresie świadczeń zdrowotnych związanych z nowotworami
Warszawiacy mają zapewniony dostęp do szerokiego zakresu świadczeń zdrowotnych oferowanych w szpitalach i przychodniach m.st. Warszawy związanych z leczeniem i zapobieganiem chorobom nowotworowym. Mieszkańcy korzystają także z programów zdrowotnych, realizowanych w podmiotach leczniczych m.st. Warszawy finansowanych przez NFZ - specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych z zakresu onkologii oraz świadczeń szpitalnych.
Istotną rolę odgrywa również profilaktyka onkologiczna. Podmioty lecznicze m.st. Warszawy realizują od kilku lat programy zdrowotne: Program Profilaktyki Raka Piersi oraz Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wynikające z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez 19 podmiotów leczniczych dla których m. st. Warszawa jest organem założycielskim (6 szpitali i 13 zakładów lecznictwa otwartego). Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce Rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu. Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy
Porada na etapie podstawowym obejmuje: przeprowadzenie wywiadu, wypełnienie ankiety, pobranie materiału do badania cytologicznego, edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, wręczenie przez lekarza pacjentce wyniku badania i decyzja co do dalszego postępowania, zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w ramach programu. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.
Program profilaktyki raka piersi realizowany przez 7 podmiotów leczniczych dla których m. st. Warszawa jest organem założycielskim (2 szpitale i 5 zakładów lecznictwa otwartego). Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat.(przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie uczestniczyły w programie.
Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie Karty badania mammograficznego. Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.