mobile
REKLAMA

Wielkanocny Festiwal Beethovena w październiku

10 października rozpocznie się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Wydarzenie, współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę,  nie mogło dojść do skutku wiosną, bo plany pokrzyżowała pandemia.

inf. prasowa
Wielkanocny Festiwal Beethovena w październiku

Rok 2020 okazał się niezwykle trudny dla świata sztuki. Z powodu pandemii odwołano m.in. festiwale, spotkania, koncerty.

 

Czas sprzyja kameralnym koncertom

Nie udały się też huczne obchody z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, których ważną częścią miał być Wielkanocny Festiwal. W marcu wydarzenie nie mogło dojść do skutku, ale udało się je przełożyć na październik (10-22 października). Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane sytuacją epidemiczną wpłynęły nie tylko na przesunięcie terminu festiwalu, ale także na nowe oblicze jego programu. Organizatorzy z wyprzedzeniem ograniczyli dostępność miejsc na salach koncertowych, tak by spełniały rygory sanitarne, obowiązujące od 10 października br.

 

10 koncertów nie tylko Beethovena

Podczas 10 koncertów wystąpią znakomite polskie zespoły i polscy artyści, wykonując dzieła patrona festiwalu oraz jego romantycznych następców: Schuberta, Schumanna, Chopina, Liszta, Mendelssohna i Brahmsa. Ważne miejsce zajmą także utwory Krzysztofa Pendereckiego, których przypomnienie będzie rodzajem hołdu dla zmarłego w tym roku mistrza. Intrygująco zapowiada się koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który wykona wszystkie kwartety smyczkowe Pendereckiego i Wielką fugę Beethovena.

 

Równolegle Festiwal Romantycznych Kompozycji

W ramy czasowe 24. edycji Wielkanocnego Festiwalu został włączony II. Festiwal Romantycznych Kompozycji (13-15 października) - kontynuacja nowego festiwalu, zorganizowanego po raz pierwszy w 2019 roku przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego celem jest rozpowszechnienie dziedzictwa Józefa Elsnera oraz jego uczniów. Trzy koncerty skupione wokół przewodnich tematów przypomną twórczość mało znaną i zapomnianą, lecz wartą przywrócenia do repertuaru koncertowego.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda