mobile
REKLAMA

Wmurowano kamień węgielny pod wiślany pawilon edukacyjny

Już na jesieni warszawiacy będą mogli odwiedzić pawilon, wieńczący projekt Life+ WislaWarszawska.pl. To właśnie tam dowiedzą się wszystkiego o bogactwie wiślanej przyrody. We wtorek, 17 kwietnia, odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Informacja prasowa/E. Lach
Wmurowano kamień węgielny pod wiślany pawilon edukacyjny

Warszawiacy pokochali Wisłę. Tłumnie spacerują bulwarami, relaksują się na plażach czy jeżdżą na rowerach po ścieżce rekreacyjnej. Chcemy by tym aktywnościom towarzyszyła świadomość w jak cennym i bogatym przyrodniczo obszarze się znajdują. Pomoże nam w tym m.in. ten pawilon. To właśnie tu w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły mieszkańcy będą mogli poznać tę najbardziej naturalną stronę królowej polskich rzek – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Edukacyjny pawilon, który powstaje na Golędzinowie, w przestrzeni między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego, stanowi zwieńczenie wiślanego projektu Life+ WislaWarszawska.pl. Obiekt będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. W dwukondygnacyjnym budynku będą odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.

Inspiracją dla krakowskiej eM4 Pracowni Architektury Brataniec, która zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu, były liczne na tym terenie głazy narzutowe. Właśnie dlatego pawilon będzie przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjno-piknikowa przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

To rozwiązanie pozwoli w pełni unaocznić związek pomiędzy człowiekiem a przyrodą – mówi Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+ WislaWarszawska.pl i dodaje – Chcemy by to miejsce było inspirujące. Tu edukacja będzie mieszać się z rekreacją. Po obejrzeniu ekspozycji, odwiedzający będą mogli od razu ruszyć w plener by tam szukać przywoływanych przedstawicieli fauny i flory.

Nauczycielom, w prowadzeniu zajęć, pomogą materiały opracowane w ramach projektu Life+ – m.in. scenariusze lekcji i gier terenowych, ale także broszury edukacyjne, kolorowanki, testy i filmy.

Obok pawilonu powstanie parking dla samochodów osobowych (12 miejsc), autokarów (2 miejsca), zamontowane zostaną stojaki na rower, a także stacja Veturilo.

Budowa nabiera tempa
Zgodnie z umową pawilon zostanie wzniesiony do 30 października.

Bryła budynku jest naprawdę niecodzienna, dlatego przed budowniczymi stoi niełatwe zadanie. Należy jednak pamiętać, że to właśnie już sama forma pawilonu ma przywodzić na myśl skojarzenia przyrodnicze. Wierzę, że taki właśnie efekt zostanie przez nas osiągnięty – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Harmonogram budowy:

  • 16 stycznia 2018 r. – podpisanie umowy na budowę;
  • 17 kwietnia 2018 r. – wmurowanie kamienia węgielnego;
  • 15 sierpnia 2018 r. – stan zamknięty surowy;
  • 30 października 2018 r. – wyposażenie budynku;
  • 30 października 2018 r. – zakończenie budowy.

Realizacji inwestycji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią 5 mln zł.

Realizacja projektu Life+ „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” prowadzona jest dzięki dofinansowaniu z Instrumentu Finansowego Life+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warszawskie przedsięwzięcie obejmowało także budowę trzech wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, dwóch barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem zaniedbane odsypisko), ławic piaszczystych poniżej Golędzinowa, ścieżki spacerowej od plaży Żoliborz do mostu Grota-Roweckiego, czterech parkingów, a także wyznaczenie i oznakowanie szlaków przyrodniczych. Stworzona została też aplikacja na smartfony i tablety – umożliwiająca identyfikację 30 gatunków nadwiślańskich ptaków pn. PtakiWisłyWarszawskiej (sklep Google).

Wizualizacja pawilonu Life+

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.: E. Lach

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda