mobile
REKLAMA

Wnioski po pożarze na Woli

Trwają zbiórki pieniężne na rzecz mieszkańców poszkodowanych w pożarze garażu przy Górczewskiej.  Jedna rodzina złożyła wniosek o przyznanie lokalu socjalnego i już odebrała klucze od niego. Burmistrz Woli zwraca uwagę na utrzymywanie porządku w częściach wspólnych budynków i przepisy, które poprawią bezpieczeństwo. 

inf. prasowa
Wnioski po pożarze na Woli

W połowie października w garażu należącym do wspólnoty mieszkaniowej budynku przy ul. Górczewskiej 181 wybuchł pożar, na skutek którego spalona została spora część nieruchomości. W pożarze zniszczonych zostało blisko 50 samochodów, a dach nad głową tymczasowo stracili mieszkańcy 68 lokali. Już godzinę po wezwaniu Straż Pożarnej, na miejscu pojawiły się miejskie służby kryzysowe, lokatorzy mogli skorzystać z ciepłych posiłków, zatrzymać się w szkole, czy skorzystać z pomocy psychologów. Problemy pojawiły się, kiedy mieszkańcy zwrócili się do wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o znalezienie lokali zastępczych. Wtedy okazało się, że ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje ich zapewnienia, a posiadane przez wspólnotę fundusze nie pozwalają na zapewnienie ich lokatorom. Miasto zaś ma w takiej sytuacji ograniczone możliwości pomocy.

Możemy wynająć mieszkania socjalne poszkodowanym rodzinom, które nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie schronienia - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Dotychczas, otrzymaliśmy jeden wniosek o taki wynajem i rodzina, ta otrzymała już klucze do mieszkania. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki lokal choć zapewnia dach nad głową i zabezpieczenie najbardziej podstawowych potrzeb, nie daje on jednak takiego komfortu jak lokal, który mieszkańcy musieli opuścić - rozkłada ręce włodarz.  

 

Zupełnie inaczej rzecz się ma w sytuacji, gdy pożar wybucha w budynku miejskim czy należącym do spółdzielni mieszkaniowej.  Przykładem jest tu sytuacja z lutego, kiedy wszystkim poszkodowanym w pożarze budynku przy ul. Esperanto 16 spółdzielnia mieszkaniowa zapewniła lokale tymczasowe lub wypłaciła ekwiwalent. 

To swego rodzaju luka, którą rząd mógłby naprawić nakładając na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek wykupu ubezpieczeń obejmujących lokale zastępcze w takich okolicznościach - mówi Strzałkowski. - W obecnym stanie prawnym członkom wspólnot pozostaje kontrola zakresu polis jakie zawierają w ich imieniu administratorzy czy zarządy - tłumaczy burmistrz.

 Nie mniej ważne jest jednak zachowanie porządku w częściach wspólnych. Złamanie tych zasad może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego dzielnica przygotowała grafiki wskazujące zasady, które pomogą ograniczyć niebezpieczeństwo pożaru, a w razie jego wystąpienia ułatwią służbom ratunkowym akcję.  

 

Cały czas trwa akcja wsparcia mieszkańców, którzy zostali poszkodowani w wyniku pożaru. Na internetowej zbiórce, którą zorganizowali sąsiedzi zebrano dotychczas przeszło 55 tys. złotych, kolejne dwie zbiórki prowadzone są przez administrację budynku. Ostatnio ruszyła również zbiórka w Szkole Podstawowej nr 351 im. Bolesława Prusa. Na facebooku po odnalezieniu strony: Licytacje/bazarek #górczewska181pozar, można podczas przygotowanych aukcji wspomóc poszkodowanych w pożarze. 

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda