Wojna opowiedziana za pomocą bajki
Zawsze jesteśmy bezradni, gdy musimy opowiadać dzieciom o potwornościach wojny. Jak zrobić to za pomocą bajek, bez epatowania okrucieństwem i ocalając to, co w świecie dziecka najpiękniejsze? Dzielnica Śródmieście we współpracy z Fundacją Humble stworzyły sztukę teatralną, która przenosi do świata zwierząt i opowiada o „dziwnej wiośnie”.
Nietrudno zrozumieć, że ta dziwna wiosna to wojna, nawet jeśli słowo „wojna” – być może świadomie – nigdy nie jest używane w bajkach Olega Michajłowa. Ta opowieść daje nadzieję, sięga po ciepło i wewnętrzną jasność, zamiast epatowania okrucieństwem.
W mieście niedźwiedzi
W najzwyklejszym niedźwiedzim mieście, w najzwyklejszym niedźwiedzim domu spał Niedźwiadek. Zwykle na wiosnę Niedźwiadka budził dzwonek starego budzika, który jego mama nakręcała jesienią, po to, by spokojnie przespali całą mroźną zimę, a wiosną obudzili się wypoczęci i pełni sił. Ale tym razem było inaczej. Dziwna wiosna zastaje bohaterów nagle: w najzwyklejszym domu, na najzwyklejszym podwórku i w najzwyklejszym zoo. I chociaż ta dziwna wiosna sieje grozę i wywraca całe dotychczasowe życie zwierząt do góry nogami, to bohaterowie nie poddają się. Zawiązują przyjaźnie, podejmują wyzwania, niosą sobie wzajem pomoc, a nawet sprzeczają się… w dobrej wierze. Ta wiosna była dziwna.
Bezpłatne spektakle
Bajka przygotowana została z myślą o dzieciach w wieku 7+, a udział w spektaklu jest bezpłatny. Pokazy odbędą się 16 grudnia o godzinie 11.00 i 13.00 w teatrze Collegium Nobilium (ul. Miodowa 22/24, Warszawa). Dzień wcześniej (15.12), o godzinie 19.00 odbędzie się prapremiera, na którą z kolei można odebrać bezpłatne zaproszenia. Wystarczy zgłosić chęć udziału, pisząc na adres mailowy: kasa@e-at.edu.pl
fot. um warszawa