Wystawa/ ,,Powstali 1863-64’’. Różne twarze Powstania Styczniowego
Czy o Powstaniu Styczniowym wiemy już wszystko? Jaką rolę odegrały w nim kobiety? Na te i wiele innych pytań odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski, którą od 10 sierpnia do 6 września będzie można oglądać na warszawskiej Cytadeli
W tym roku przypada 160. rocznica zakończenia Powstania Styczniowego. W całym kraju odbywa się szereg wydarzeń związanych z rocznicą. Jednym z nich jest wystawa, którą już za kilka dni będzie można oglądać w Muzeum Historii Polski zatytułowana „Powstali 1863-64”.
Jak informuje placówka ekspozycja będzie dostępna w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i litewskiej.
Wystawa została podzielona na dwie części. Jak wyjaśniają organizatorzy p ierwsza dotyczy historii zrywu lat 1863-64 i jest przedstawiona w szesnastu pawilonach. Narracja rozpoczyna się od przedstyczniowych manifestacji. Następnie ukazany jest przebieg walk, rola, jaką odegrały w nich konkretne postaci i grupy społeczne, doniesienia prasowe o wydarzeniu ze świata, patriotyczna biżuteria oraz współczesna moda.
Opowieść o wydarzeniu jest złożona ze wspomnień powstańców, relacji, archiwalnych dokumentów, zdjęć, grafik i fragmentów XIX-wiecznej prasy.
W drugiej części oglądający mogą zobaczyć multimedialną kopułę, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Historię zrywu uzupełniają dźwięki i barwy, które pozwalają widzom na poczucie atmosfery tamtych czasów.
Wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o starszych i młodszych widzach.
- Wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, w której uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia kolarzy historycznych, czy udziału w quizach o Powstaniu Styczniowym – wyjaśnia Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.
Wystawa będzie czynna od 10 sierpnia do 6 września br. w godzinach 10:00 – 18:00 na terenie przy Muzeum Historii Polski. Wstęp wolny.
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., było największym w XIX w. polskim zrywem narodowy. Zapoczątkowało go wydanie manifestu powołującego Tymczasowy Rząd Narodowy. W powstaniu zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednym z tragicznych symboli Powstania Styczniowego jest ostatni dyktator zrywu Romuald Traugutt, który wydany rosyjskiej policji został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej, gdzie razem z R. Trauguttem stracono innych uczestników powstania - przypomniało w ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej.
fot. Wikipedia, Rafał Chmielewski