mobile
REKLAMA

Zabytkowe detale w mieszkaniach komunalnych

Mieszkania komunalne w zabytkowych kamienicach kryją często prawdziwe skarby. Wnętrza z przełomu XIX i XX wieku lub z 20-lecia międzywojennego, zachowały wiele oryginalnych elementów. Dzięki remontom prowadzonym pod opieką stołecznego konserwatora zabytków mają szansę na przetrwanie

Informacja prasowa
Zabytkowe detale w mieszkaniach komunalnych

Zasób lokalowy Warszawy bardzo często znajduje się w budynkach zabytkowych. Standard i stopień zachowania mieszkań bywa bardzo różny, ale można w nich spotkać autentyczne sztukaterie sufitowe, parkiety, zdobione drzwi, mosiężne okucia i klamki, piece kaflowe, wielobarwne posadzki z gorsecików, a nawet oryginalne zielone kafelki na ścianach łazienek czy szafki podokienne.

Remont pod nadzorem konserwatora

Zanim do lokalu komunalnego wprowadzą się nowi mieszkańcy, Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami przeprowadza w nim remont, współpracując ze służbami konserwatorskimi. Przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oglądają wystrój mieszkania, zwracając uwagę na charakterystyczne wyposażenia dla danej epoki. Jeśli jest to kamienica z końca XIX lub początku XX wieku sprawdzany jest m.in. stan sztukaterii, stolarki, szklenia, posadzki taflowe. Podczas prac odkrywano niezwykłe znaleziska, jak np. tzw. zimne szafki czy prototypy lodówek, do których wkładano bryły lodu, jak przy ul. Poznańskiej 38. Często zlecane jest wykonanie odkrywek, aby potwierdzić, że na ścianach nie ma malowideł, czy innych dekoracji, jak np. na klatce schodowej kamienicy przy ul. Małej 11. Takie badania przeprowadzano na zlecenie BSKZ także w mieszkaniu przy ul. Nowogrodzkiej 48. Odkrycia są skrzętnie dokumentowane. Jeśli dekoracje nie zostaną odsłonięte – zostaje informacja o ich istnieniu. W domach z lat 20. i 30. szczególna uwaga przywiązywana jest np. do płytek ściennych i podłogowych oraz parkietu.

Po dokładnych oględzinach BSKZ sporządza wytyczne dla prowadzącego inwestycję. Remont według wskazówek konserwatorskich zwiększa nieco koszty, ale jego efekt jest zachwycający.

Poszczególne elementy

Przy okazji remontu wnętrza konserwowane są również poszczególne elementy jego wystroju jak na przykład drzwi. BSKZ z własnego budżetu zleca te czynności profesjonalnym konserwatorom. Tak zostały uratowane i doprowadzone do stanu z lat świetności drzwi w kamienicy przy Żurawiej 24a, Konopczyńskiego 5/7, Koszykowej 57a czy Bartoszewicza 1a.

Warszawiacy podziwiają

Zdjęcia zrobione na zakończenie remontu w historycznych mieszkaniach są dokumentacją tego, jak wspaniałe wyposażenie się w nich znajduje. Potem, co oczywiste mieszkanie jest zajmowane przez lokatorów i staje się przestrzenią prywatną.

To ważne, że w mieszkaniach historycznych udaje się zachować drobne, ale cenne elementy tożsamości naszego miasta.

fot.BSKZ

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda