mobile
REKLAMA

Zieleń w miastach warunkiem ich przetrwania

„Zieleń a zabytki” to wystawa, którą można oglądać przed siedzibą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20. Wydarzenie związane jest z dyskusją wprowadzania zieleni do przestrzeni miejskich, znajdujących się pod opieką konserwatorską

Informacja prasowa
Zieleń w miastach warunkiem ich przetrwania

- W dobie zachodzących szybko zmian klimatycznych coraz ważniejsze staje się przystosowanie do nich przestrzeni miejskich. W centrach miast, szczególnie latem dotkliwe są wyspy ciepła, które nie pozwalają na dłuższe przebywanie na zewnątrz. Historyczne place i ulice stają się przez to trudne to życia. Tym co może temu przeciwdziałać są drzewa dające upragniony cień - powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

- Przygotowując wystawę zwróciliśmy uwagę, że problem dotyczy całego Mazowsza. Po 1989 roku w wielu lokalizacjach drzewa zostały usunięte, wprowadzono nowe nawierzchnie. Miejsca te stały się nieprzyjazne dla mieszkańców i to jest dość powszechnie zauważane. Wszystkie te przestrzenie wymagają zmian – powiedział mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki -  Podkreślam zabytki i zieleń to nie są wrogowie, one muszę ze sobą współistnieć.

Zmiany klimatyczne w miastach

Zmiany klimatu to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej ludzkości. Przestrzeń publiczna miast i miasteczek musi odpowiadać potrzebom społecznym. Dotychczasowe realizacje w przestrzeniach publicznych, określane błędnie jako programy rewitalizacyjne, spełniały głównie potrzeby infrastruktury. Były też nastawiane na szybki efekt. Wyznacznikiem zmian i potrzeb przestrzeni miejskiej staje się zieleń, jako element  podnoszący jego estetykę, oczyszczający powietrze, obniżający temperaturę powietrza w czasie upałów i wchłaniający wodę z opadów, dający schronienie i relaks.

Przez dłuższy czas mówiono, że to konserwatorzy nie pozwalają na sadzenie drzew. Ostatnie projekty realizowane przez m.st. Warszawa, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem zabytków pokazują, że ten trend można odwrócić. Takie miejsca jak ulica Chmielna, ulica Środkowa, plac Trzech Krzyży zazielenią się właśnie także dzięki pozytywnej decyzji wojewódzkiego konserwatora.

Wystawa pokazuje nie tylko miejsca warszawskie. Niektóre z plansz poświęcone są innym miejscowościom na Mazowszu, np. Węgrowowi czy Zakroczymowi. Wystawa udowadnia, że nowe podejście konserwatorskie, które promuje zieleń w obrębie historycznych układów miejskich ma szansę się stać długoterminową zmianą. Ekspozycja czynna będzie do 7 kwietnia br.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda