mobile
REKLAMA

Zimny grzejnik, który nie grzeje? Może wystarczy go przepłukać. Sprawdź!

W sezonie grzewczym zimny grzejnik stanowi poważny problem. Przyczyn tego, że kaloryfer nie grzeje może być wiele - od zapowietrzenia po błędy montażowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie mogą być główne powody tego, że kaloryfer nie grzeje. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania tego problemu.

Artykuł sponsorowany
Zimny grzejnik, który nie grzeje? Może wystarczy go przepłukać. Sprawdź!

Zimny grzejnik? Przyczyn może być wiele!

Rozpoczyna się sezon grzeczny. Po dłuższej przerwie uruchamiasz piec i okazuje się, że grzejnik nie grzeje wcale lub tylko do połowy, przez to w pomieszczeniu jest niska temperatura? Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Na szczęście większość z nich da się szybko rozwiązać samodzielnie lub z pomocą specjalistów od pieców i kotłów gazowych z Proserwis z Warszawy

Oto, co może być powodem tego, że grzejnik nie grzeje:

Zapowietrzenie grzejnika 

Najczęstszą przyczyną tego, że kaloryfer słabo grzeje lub przestaje grzać w ogóle jest jego zapowietrzenie. Zapowietrzenie grzejnika może objawiać się na kilka sposobów. Taki kaloryfer głośno bulgocze i szumi, jego górna część jest zimna, a dolna ciepła. Jest to najczęściej spowodowane problemami z obiegiem wody w grzejniku. Kolejną przyczyną zapowietrzenia jest słaba jakość poszczególnych komponentów. Nawet niewielkie nieszczelności powodują spadki ciśnienia, czego efektem jest nadmierna ilość powietrza z zewnątrz. Brak regularnej konserwacji to także jedna z częstszych przyczyn prowadzących do zapowietrzenia. W kontekście regularnej konserwacji ważne jest, aby systematycznie sprawdzać i odpowietrzać grzejniki, co pomaga w uzyskaniu równomiernego i komfortowego ciepła oraz utrzymaniu optymalnej wydajności systemu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak odpowietrzyć urządzenie grzewcze na blogu Proserwis

Zakręcony zawór odpływowy

Kolejną przyczyną tego, że grzejnik jest zimny może być zakręcony zawór powrotny, zwany również zaworem odpływowym. Jego główną funkcją jest odprowadzanie wody z urządzenia grzewczego. Gdy jest zakręcony, przepływ wody jest ograniczony, co powoduje zmniejszoną temperaturę grzania. Zawór odpływowy często jest zakręcony po remoncie albo po wymianie starego grzejnika na nowy. Jego odkręcenie jest bardzo proste i nie wymaga ingerencji fachowców. Wystarczy po prostu znaleźć nakrętkę, która znajduje się w dolnej części konstrukcji i za pomocą odpowiedniego klucza imbusowego odkręcić zawór.

Uszkodzony lub źle dobrany zawrót termostatyczny 

Częstą przyczyną tego, że grzejniki nie grzeją jest źle dobrany lub uszkodzony zawór termostatyczny. Nieprawidłowo dopasowany zawór możemy rozpoznać po tym, że gdy mimo ustawienia grzania na ,,1", urządzenie pracuje na wyższej mocy, przykładowo tak, jakby było ustawione na ,,3". Natomiast uszkodzony zawór termostatyczny objawia się tym, że nawet w przypadku maksymalnego odkręcenia grzejnik nadal nie grzeje. 

Zanieczyszczona instalacja grzewcza 

To, że grzejnik nie grzeje lub grzeje zbyt słabo, nie zawsze oznacza awarię. Niekiedy przyczyną może być zanieczyszczona instalacja centralnego ogrzewania. Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej gromadzą się w postaci osadów mineralnych, kamienia, rdzy oraz innych cząstek, które mogą pochodzić z korozji metalowych elementów systemu oraz zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Nieusuwane prowadzą do zablokowania przepływu wody w grzejnikach, co znacznie obniża ich efektywność i może spowodować nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń. Aby tego unikać, warto regularnie wykonywać płukanie i czyszczenie instalacji grzewczej. Systematyczne czyszczenie pozwala zachować pełną sprawność systemu grzewczego, a także gwarantuje bezpieczne i wygodne użytkowanie urządzeń. 

Więcej na temat czyszczenia instalacji grzewczej przeczytasz w artykule: Kiedy i dlaczego warto wykonać płukanie instalacji CO na blogu Proserwis

Zbyt niskie ciśnienie w instalacji 

Grzejnik może również nie grzać z powodu niskiego ciśnienia w instalacji. W takiej sytuacji, ciepła woda nie dostaje się do obiegu, a w rezultacie nie dochodzi do kaloryfera. Przy zbyt niskim ciśnieniu konieczne może być tzw. dopuszczenie wody do układu centralnego ogrzewania.

Źle zamontowany grzejnik 

Nieprawidłowy montaż grzejnika również spowoduje, że nie będzie on grzał. Błędy instalacyjne mogą dotyczyć np. odwrotnego podłączenia zaworów: odpływowego i rozprowadzającego. Efektem tego będzie zablokowanie obiegu wody. W takiej sytuacji najlepiej wezwać fachowca i ponownie zamontować urządzenie grzewcze.

Odpowiednia konserwacja i regularne przeglądy urządzeń grzewczych to klucz do tego, aby grzejniki funkcjonowały efektywnie i bezawaryjnie przez cały sezon grzewczy. Nie należy bagatelizować żadnych sygnałów, które mogą wskazywać na problemy. Warto pamiętać, że wczesne rozpoznanie problemów może znacząco obniżyć koszty ewentualnych napraw. Przepłukanie grzejników i instalacji CO, choć wydaje się być prostą czynnością, może skutecznie rozwiązać wiele problemów związanych z instalacją centralnego ogrzewania i przedłużyć jej żywotność. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda