mobile
REKLAMA

Zimowe atrakcje czekają na warszawskich uczniów

Od poniedziałku, 10 lutego, warszawscy uczniowie będą bezpiecznie spędzać wolny czas korzystając z wielu atrakcji podczas akcji „Zima w mieście”. Stolica zaplanowała dla swoich najmłodszych mieszkańców dwa tygodnie obfitujące w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i sportowe.

Redakcja
Zimowe atrakcje czekają na warszawskich uczniów

Już za kilka dni rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów momentów w roku szkolnym – ferie zimowe. Ich początek to również start warszawskiej akcji „Zima w mieście” adresowanej do wszystkich uczniów, przebywających w tym czasie w stolicy.

Warszawa przygotowała dla swoich najmłodszych mieszkańców bogatą i różnorodną ofertę aktywności, m.in. zajęcia edukacyjne, artystyczne, kulturalne i sportowe. Atrakcje będą zorganizowane w szkołach, obiektach sportowych, ośrodkach kultury, klubach i innych podobnych placówkach. 

Miejsca dla wszystkich uczniów

W ubiegłym roku w ciągu dwóch tygodni zimowego wypoczynku z akcji skorzystało ponad 10 tysięcy uczniów. Łącznie młodzi warszawiacy odwiedzili placówki blisko 59 tys. razy, co oznacza, że każdego dnia z atrakcji korzystało około 6 tys. dzieci. W ramach tegorocznej edycji akcji, miasto zaplanowało 10 tysięcy miejsc w 108 feryjnych placówkach edukacyjnych, w tym w ośmiu szkołach specjalnych (dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego czeka około 300 miejsc).

Feryjne placówki edukacyjne będą działały przez pięć dni w tygodniu, w godz. od 7.00-8.00 do 16.00-17.00, zapewniając opiekę nad najmłodszymi uczniami. Opiekunowie będą również chodzić z dziećmi na wycieczki, seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne.

Koszt udziału dziecka w akcji wynosi 10 zł dziennie za opiekę oraz 10 zł za dwa posiłki, w tym jeden ciepły, z których korzystają wszystkie dzieci przebywające w placówkach. Z opłat za opiekę oraz posiłki zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat jest zaświadczenie z macierzystej szkoły.

Zajęcia specjalistyczne i edukacyjno- kulturalne

Dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych – młodzieży, która sama przemieszcza się po Warszawie, stolica przygotowała różnorodną ofertę zajęć. W sumie, uczniowie będą mieli do dyspozycji 120 specjalistyczne punkty feryjne w młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach, szkołach oraz w dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji. Uczniowie mogą brać udział w kilku różnych zajęciach w ciągu jednego dnia.

Na uczestników „Zimy w mieście” czeka mnóstwo atrakcji. Niezmiennie obok jednostek miejskich, takich jak Muzeum Warszawy czy Miejski Ogród Zoologiczny, w organizację akcji włączyło się również m.in. Muzeum Narodowe.

Sportowa „Zima w mieście”

Warszawa przygotowała dla swoich najmłodszych mieszkańców szereg zajęć sportowych i rekreacyjnych. Na uczniów czeka ponad 55 obiektów w miejskich oraz dzielnicowych ośrodkach sportu i rekreacji. Wśród nich są pływalnie, hale sportowe, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe oraz lodowiska. „Zima w mieście” to również atrakcje w ponad 30 przyszkolnych salach, halach i boiskach. Młodzież, pod okiem instruktorów i trenerów, będzie doskonalić swoje umiejętności. Odbywać się będą również różne turnieje oraz zawody.

Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA zaprasza do wybranych ośrodków, w których będzie można zdrowo i aktywnie spędzić czas. Nieodpłatnie, w wyznaczonych godzinach, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej, uczniowie warszawskich szkół skorzystają z pływalni, hal sportowych, lodowisk oraz stoku narciarskiego.

W ośrodku „Solec” (ul. Solec 71) uczniowie wezmą udział w ogólnorozwojowych zajęciach na hali sportowej. Ćwiczenia odbywać się będą od poniedziałku do piątku. Natomiast 12 i 19 lutego, w godz.10.00-13.00, odbędą się gry, zabawy i konkurencje z nagrodami. Dzieci i młodzież poćwiczą zręczność i koordynację ruchową m.in. w takich konkurencjach, jak rzuty, slalomy, tory przeszkód, podbijanie piłki i strzały na bramkę, a także zabawy ze skakanką.

W ośrodku „Szczęśliwice” (ul. Drawska 22) w dni powszednie młodzi amatorzy sportów zimowych będą rozwijać umiejętności jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

Na Torze Łyżwiarskim „Stegny” (ul. Inspektowa 1), od poniedziałku do piątku, najmłodsi pod okiem doświadczonych instruktorów będą mieli szansę nauki i doskonalenia swojej jazdy na lodzie. Natomiast 13 i 18 lutego, w godz. 10.00-12.30 odbędą się imprezy rekreacyjno-sportowe. Na lodowisku zaplanowano konkurencje z nagrodami. Miłośnicy łyżew mogą również skorzystać ze ślizgawek przy Pałacu Kultury i Nauki oraz w ośrodku Moczydło.

W Parku Kultury w Powsinie (ul. Maślaków 1) zorganizowane grupy z feryjnych placówek edukacyjnych, jak co roku, będą bezpłatnie korzystać z kręgielni w godz. 9.00-13.00. Nad zabawą będzie czuwał instruktor. Dzieci i młodzież, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, będą mogli indywidualnie skorzystać z toru w godz. 13.30-16.00.

Urozmaiceniem oferty sportowo-rekreacyjnej są zajęcia ogólnorozwojowe z elementami gry w siatkówkę plażową, zorganizowane przez Akademię Sportów Plażowych Monta. Zajęcia odbywać się będą w obiekcie przy ul. Zaruskiego 12, gdzie znajduje się hala z trzema ogrzewanymi boiskami z piaskiem najwyższej jakości i prawdziwymi palmami. Ćwiczenia będą dostępne od poniedziałku do piątku.

Dzieci z wybranych szkół warszawskich, pozostające w trakcie zimy w Warszawie, będą miały okazję uczestniczyć w zajęciach ruchowych w formie atrakcyjnych gier i zabaw z elementami różnych dyscyplin sportowych zorganizowanych przez Atmosfera MultiSport.

Oprócz atrakcji przygotowanych przez ośrodki miejskie, każda z dzielnic zaprasza do korzystania z oferty swoich obiektów. W najbliższej okolicy można spędzić czas na doskonaleniu umiejętności sportowych, takich jak nauka pływania, gra w piłkę nożną czy siatkową. Uczniowie mogą wziąć udział również w różnorodnych zajęciach edukacyjnych czy warsztatach artystycznych. Oferta dostosowana jest do wieku i zainteresowań uczestników. Z  zajęć mogą korzystać zarówno uczestnicy indywidualni, jak i grupy zorganizowane.

W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych przed udaniem się do placówki warto zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji „Zima w mieście”, realizowanej w poszczególnych dzielnicach, są dostępne na stronach internetowych dzielnic oraz u koordynatorów programu. Lista koordynatorów znajduje się tutaj.

Bezpieczne ferie

Nieodłącznym elementem „Zimy w mieście” są zajęcia edukacyjne przeprowadzane przez Straż Miejską m.st. Warszawy i Komendę Stołeczną Policji. W trosce o bezpieczeństwo młodych mieszkańców stolicy, podczas programu „Zima w mieście” strażnicy miejscy proponują uczniom udział w programie „Bezpieczni zimą w mieście”. Realizowane  będą zajęcia edukacyjne w formie dyskusji, konkursów, gier i zabaw. Podczas warsztatów strażnicy omówią m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, procedury powiadamiania służb ratunkowych czy zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia będą również okazją do udziału w atrakcjach o charakterze sportowym, a także utrwalających zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy zakupiła ze środków finansowych miasta trzy mobilne symulatory zagrożeń pożarowych, które umożliwią przeprowadzenie zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Warsztaty będą dotyczyły bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przeciwpożarowej oraz ogólnego bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej. Strażacy omówią z najmłodszymi również inne zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się w trakcie zimowego wypoczynku.

Kontrola autobusów

Jak co roku inspektorzy ITD oraz policjanci kontynuują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci wypoczywających w czasie ferii zimowych. Już od piątku, 7 lutego, na parkingu przy hali Torwar będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz niezbędne dokumenty.

Posterunek kontrolny na parkingu przy hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej będzie obsługiwany przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Szczegółowy harmonogram kontroli znajduje się w załączniku.

Kontrole, poza wskazanymi dniami i godzinami, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów: 22 603 77 55 – całodobowo oraz 22 603 77 18 – w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

Za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl można także sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda