„Ziółka, drzewka, y chróściki” – artystyczna podróż po świecie ziół
Warszawskie Muzeum Farmacji zaprasza na wystawę „Ziółka, drzewka, y chróściki”, która zabierze zwiedzających w niezwykłą podróż po świecie ziół, ich właściwości leczniczych i roli w kulturze. Autorką tej niezwykłej ekspozycji jest Agnieszka Brzeżańska – artystka łącząca sztukę z pasją do zielarstwa
Agnieszka Brzeżańska – artystka i zielarka
Agnieszka Brzeżańska to ceniona polska artystka, która swoje zainteresowania sztuką i naturą rozwijała na prestiżowych uczelniach. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i w Warszawie, gdzie studiowała w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Stypendium rządu Japonii umożliwiło jej także naukę na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio.
Twórczość Brzeżańskiej obejmuje różnorodne media – malarstwo, rysunek, film, fotografię, ceramikę oraz instalacje. Od lat interesuje się roślinami, zielarstwem i ich rolą w kulturze oraz medycynie. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Artystka współpracuje z galeriami BWA Warszawa oraz Nanzuka w Tokio. Od 2016 roku, wspólnie z Ewą Cieplewską, organizuje artystyczną rezydencję Flow/Przepływ na Wiśle.
O wystawie
Tytuł wystawy „Ziółka, drzewka, y chróściki” pochodzi z renesansowego „Herbarza polskiego” autorstwa Marcina z Urzędowa – pierwszego oryginalnego polskiego zielnika z 1595 roku. Zioła zainspirowały Brzeżańską do stworzenia ekspozycji, która w unikalny sposób łączy historię medycyny z nowoczesną sztuką.
Na wystawie można zobaczyć prace z ostatnich lat, w tym dzieła przygotowane specjalnie dla Muzeum Farmacji. Szczególną atrakcją jest zielnik, który artystka stworzyła podczas studiów w Instytucie Zielarstwa i Terapii Naturalnych. Ekspozycja obejmuje także obrazy olejne, ręcznie tkany żakard, drobne rzeźby ceramiczne oraz instalacje wideo dokumentujące siły natury. W przestrzeni dawnej apteki unosi się zapach bylicy pospolitej, zwanej „lekiem na wszystko”. Instalacja angażująca zmysł węchu przywodzi na myśl rytuały aromaterapeutyczne i dawne praktyki ochrony zdrowia.
Gdzie i kiedy?
Wystawę można zwiedzać w warszawskim Muzeum Farmacji przy ul. Piwnej 31/33 do 2 marca 2025 roku. Szczegółowe informacje o wystawie oraz program wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej muzeum.
Źródło: UM Warszawa; Fot.: Tomasz Kaczor