Zmiany dla świetlanej przyszłości Parku Skaryszewskiego
W Parku Skaryszewskim rozpoczęły się inspirujące prace modernizacyjne, obejmujące nie tylko remont głównej alei, ale także innowacyjną transformację oświetlenia, mającą na celu przywrócenie parkowi historycznego blasku
W ostatnich dniach ogłoszono postęp prac przy remoncie głównej alei, teraz nadeszła pora na modernizację oświetlenia.
Celem projektu jest przywrócenie historycznego blasku "Skaryszakowi". Stylizowane na pastorały z lat 20. XX wieku, 140 nowe słupy oświetleniowe zostaną wyposażone w inteligentne oprawy LED. Dzięki wbudowanym czujnikom, oświetlenie parku będzie reagować na zmienne warunki, świecąc mniej intensywnie (ok. 40%) w przypadku braku ruchu, a sięgając pełnej mocy (100%) po wykryciu ruchu. Takie dostosowanie będzie aktywne od 22:00 do rana.
Dodatkowo, barwa światła będzie zmieniać się w zależności od pory dnia. Temperatura barwowa wyniesie początkowo 3000 Kelwinów, spadając do 2600K od 22:00 do północy, a dalej do 2200K od północy do rana – co stworzy bardziej przyjazną dla zwierząt atmosferę. To podejście ma również na celu redukcję zanieczyszczenia światłem.
W ramach rozszerzenia modernizacji oświetlenia planowane jest oświetlenie Ogrodu Różanego i Ogrodu Daliowego w II etapie remontu. W tym czasie zostanie zainstalowanych kolejne 9 pastorałów i 6 małych latarni typu MDM.
ak podaje stołeczny ratusz w trakcie prac remontowych szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo 280 gatunków drzew i krzewów rosnących w parku. Zastosowane zabezpieczenia, takie jak barierki, chronią je przed potencjalnymi uszkodzeniami. Po zakończeniu remontu teren zielony wokół drzew zostanie powiększony, co poprawi warunki życia roślin. Ponadto, kable oświetleniowe nie będą stanowiły zagrożenia dla zieleni, gdyż zostaną poprowadzone środkiem alei, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie drzew.
fot. ZDM