mobile
REKLAMA

Zofia i Jan najczęściej wybieranymi imionami

Warszawiacy nadal wybierają dla swoich dzieci tradycyjne imiona. To trend, który trwa od kilku lat.

 

inf. prasowa
Zofia i Jan najczęściej wybieranymi imionami

Najczęściej wybierane imiona

W pierwszej połowie roku, podobnie jak w 2019 r., najczęściej wybieranymi męskimi imionami były: Jan (434 razy), Franciszek (405), Antoni (359), Aleksander, Stanisław, Jakub, Adam, Leon, Mikołaj czy Szymon. Żeńskie TOP 10 to Zofia (379), Hanna (316), Julia (308), Zuzanna, Alicja, Maja, Helena, Maria, Oliwia i Pola. Podobnie było w województwie mazowieckim, gdzie w 2019 roku najpopularniejszymi imionami były Zofia i Jan. W całej Polsce imię Jan otrzymało 8032 chłopców (3 miejsce w rankingu), a Zofię wybrano 7737 razy (3 miejsce w rankingu).

 

Najrzadziej wybierane imiona

Najrzadziej wybieranymi przez rodziców imionami w Warszawie były: Gniewosz, Sylwester, Edyta, Aldona, Miłka, Daniela, Hildegarda, Metody, Kasjusz, Bogumiła, Makary, Mariusz, Oktawia, Emilia, Orlando, Florentyna, Hieronim, Dobrawa, Lubomir, Jolanta, Fryderyka, Renata, Marzena, Amadeusz, Emiliana, Jarogniew, Anatolia, Cieszymir, Radzimir, Cyryl, Dobromiła, Witosław, Felicjan i Teodora.

 

Jakich imion nie można wybierać

W tym roku nie było przypadków odmowy nadania imienia wybranego przez rodziców.

Warto pamiętać, że rodzice wybierają imię dla dziecka w formie oświadczenia, ale w określonych sytuacjach kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia, gdy:

  • rodzic chciałby nadać dziecku więcej niż dwa imiona,
  • imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub w formie zdrobniałej,
  • imię nie pozwala odróżnić płci dziecka.

Pojęcie „imię ośmieszające” czy „imię nieprzyzwoite” nie jest zdefiniowane w ustawie. Dlatego w takich przypadkach każdorazowo decyduje o tym kierownik urzędu stanu cywilnego, uzasadniając odmowę. W przypadku odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka w związku z wystąpieniem przesłanek ustawowych, kierownik USC wybiera dziecku imię z urzędu. Rodzice mogą złożyć oświadczenie o zmianie imienia/imion dziecka, w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia.

 

Nadanie imienia przez ePUAP

W terminie 21 dni (zwykle dzieje się to znacznie szybciej) od dnia sporządzenia karty urodzenia należy dokonać zgłoszenia w urzędzie stanu cywilnego i wybrać imię dla dziecka. Zgłasza je mama lub tata. Można to zrobić przez ePUAP, poprzez profil zaufany. Na stronie gov.pl wystarczy wybrać e-usługę „Zgłoszenie urodzenia dziecka”, a cały proces rejestracji to 5 prostych kroków.

Krok 1: Złożenie oświadczenia, że jest się rodzicem.

Krok 2: Sprawdzenie poprawności swoich danych oraz wprowadzenie danych drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełnienie danych dziecka.

Krok 4: Wybór adresu zameldowania dziecka i sposobu odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzenie wszystkich informacji we wniosku i podpisanie profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać, gdyby kierownik USC potrzebował dodatkowych wyjaśnień.

Przez e-PUAP nie można złożyć oświadczenia o uznaniu ojcostwa, dlatego z tej formy zgłoszenia mogą skorzystać rodzice pozostający w związku małżeńskim lub Ci, którzy złożyli oświadczenie o uznaniu ojcostwa przed urodzeniem dziecka.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda