Kobiety Kresów. Spotkanie w Ośrodku Kultury Ochoty
Kresy - Moja Miłość - "Kobiety Z Kresów" – to tytuł spotkania, które odbyło się w piątek, 16 grudnia w Centrum Kultury Ochoty. Tłumnie zebrani goście mogli wysłuchać bardzo ciekawych opowieści o kobietach, które żyły lub wciąż żyją na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej.
Wśród sennych pól kresowych i szlacheckich zaścianków żyły kobiety, które na stałe wpisały się do historii. Niektóre z nich, jak choćby Emilia Plater, są postaciami dobrze znanymi. Inne, mniej popularne lub już zupełnie zapomniane, również tworzyły naszą tożsamość narodową. Ich życie, pełne poświęceń i wyrzeczeń stało się przedmiotem wykładu, jaki wygłosiła Katarzyna Węglicka.
Spotkanie odbywało się w formie prelekcji połączonej z prezentacją mulitmiedialną. Dzięki temu, gościeOśrodka Kultury Ochoty mogli nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć, gdzie żyły i jak wyglądały bohaterki wielu interesujących, smutnych, a także zabawnych historii.
Katarzyna Węglicka, osoba z całą pewnością zakochana w kresach, w niezwykle interesujący, ale i poruszający sposób przedstawiła losy kobiet, które żyły na terenach od Wilna aż pod Ukrainę. Zebrani poznali m.in. dramatyczne losy bohaterskiej Emilii Plater, Zofii Wańkowicz, Anieli Aszpergerowej, Gabrieli Zapolskiej, czy Zofii Batyckiej.
Aktorki, pisarki, bohaterki walk o wolną Polskę. Wszystkie przedstawione przez Węglicką kobiety mogą z całą pewnością stanowić wzór i inspirację dla dzisiejszych mieszkańców naszego kraju.
Nie można nie wspomnieć o kobietach, które wciąż żyją na kresach. Wiele z nich dba, by pamięć o polskiej historii nie zginęła. Dbają o groby i pomniki. Są prawdziwymi strażniczkami pamięci. Ich historie również stanowiły element wykładu.