Kobiety mówią dosyć! Protesty w Warszawie
W czwartek 22 października 2020r. z związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej na ulicach Warszawy rozpoczęły się protesty. Tego dnia protestujący zebrali się w centrum i spacerem przeszli pod dom Jarosława Kaczyńskiego, który znajduje się na Żoliborzu. W kolejne dni protestujących przybywało. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Policja była bardzo wrogo nastawiona do protestujących, wtedy właśnie wszczęły się zamieszki. Kiedy policja rozpyliła gaz, strajkujący zaczęli rzucać w nich kamieniami. Gdy ludzie zaczęli rozchodzić się w stronę domów policja zaczęła robić tzw. ,,łapanki” tzn. kilku policjantów łapało jednego z protestujących w celu aresztowania go, bądź wystawienia mu mandatu.
Kolejne dni - w piątek 23 października strajk rozpoczął się na Żoliborzu, przedstawicielki Strajku Kobiet próbując mówić do tłumu były stale zagłuszane przez policje, wtedy z ich ust padł pomysł, aby zablokować ulice Warszawy. Cały tłum ludzi liczący ok. 80 tyś. osób (jak podaje BBZiK) ruszył w stronę centrum, a skończył przy ul. Parkowej pod domem premiera Mateusza Morawieckiego, w którym potencjalnie miał znajdować się prezes partii PIS. Na miejscu oczywiście czekała uzbrojona policja, oburzeni protestujący obrzucali policję petardami. Niestety tego dnia osoby uczestniczące w strajku wykazały się dużą zniewagą - akty niszczenia cudzego mienia oraz wandalizm. Nie tylko osoby strajkujące zachowały się nieodpowiednio policja utrudniała strajkującym swobodne przemieszczanie się i używała wobec nim siły.
Najliczniejszy do tej pory strajk odbył się w poniedziałek - tego dnia grupa liczyła ( jak podał oficjalny profil Strajku Kobiet) ok. 250 tyś osób. Warszawiacy zablokowali wtedy większość ulic, ruch był mocno utrudniony, a wręcz zamrożony na kilka godzin.
W środę 28 października odbył się strajk pt. ,,Nie idziemy do roboty!”, w ramach tej formy strajku kobiety i nie tylko pobrały urlopy, bądź po prostu nie poszły do pracy. Niektóre szkoły dzień ten ustanowiły dniem dyrektorskim. Grupy ludzi głównie zebrały się pod siedzibą sejmu oraz pod Uniwersytetem Warszawskim.
Reasumując w strajku głównie udział biorą osoby w wieku 16-50 lat w tym kobiety, mężczyźni, lecz czasem także dzieci i osoby starsze. Głównym celem jest pokazanie sprzeciwu decyzji TK, jak również przeciwstawienie się władzy. Ludzie uczestniczący w strajku są bardzo zdeterminowani z ich wypowiedzi wynika, że nie odpuszczą póki państwo nie zaprzestanie ograniczania im praw człowieka. Strajk cały czas trwa i nie wiadomo kiedy się skończy.
Poczynania strajku można śledzić na fanpage’u : Ogólnopolski Strajk Kobiet
Zdjęcia: Agata Boczkowska
Filmy: Agata Boczkowska, Kuba Łasicki