mobile
REKLAMA

Levente Szemerei obroni tytuł zwycięzcy Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Wielkie sportowe emocje, kilkanaście tysięcy finiszerów, kilkadziesiąt tysięcy kibiców, atrakcje dla małych i dużych oraz sprzyjająca rekordom trasa – tak właśnie Warszawa świętowała 100. rocznicę polskiego maratonu. Levente Szemerei obronił tytuł sprzed roku i ustanowił nowy rekord Węgier

mat. pras.
Levente Szemerei obroni tytuł zwycięzcy Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

Wielkie sportowe emocje, kilkanaście tysięcy finiszerów, kilkadziesiąt tysięcy kibiców, atrakcje dla małych i dużych oraz sprzyjająca rekordom trasa – tak właśnie Warszawa świętowała 100. rocznicę polskiego maratonu.

Po raz drugi w historii Maratonu Warszawskiego zwycięzca obronił tytuł uzyskany przed rokiem. Levente Szemerei (2:10:43), oprócz poprawienia własnej życiówki uzyskał wyniki lepszy od aktualnego rekordu Węgier! Na drugim miejscu podium zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn stanęli Polacy. W rywalizacji drużynowej - TEAM UP! Zwycięża polski zespół.

Padł również nowy rekord frekwencji w biegu towarzyszącym na 10 kilometrów - Nice To Fit You Warszawska Dycha. Maraton Stulecia trwa!

Zwycięzcy i zwyciężczynie - nowy rekord Węgier

Triumfatorem 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w kategorii indywidualnej panów został Levente Szemerei, pokonując królewski dystans 42,195 km w czasie (2:10:43). To nieoficjalny rekord Węgier i nowa życiówka ubiegłorocznego zwycięzcy! Po raz drugi w historii Maratonu Warszawskiego nastąpiło obronienie tytułu. Drugi na mecie - Mateusz Kaczor osiągnął czas 02:11:15. Wśród pań jako pierwsza linię mety przecięła Olha Nyzhnik z czasem 02:31:24. Druga na mecie była Izabela Paszkiewicz (02:32:42).

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski – klasyfikacja generalna mężczyzn (czasy brutto):

1. SZEMEREI Levente (Węgry) - 02:10:43

2. KACZOR Mateusz (Polska) - 02:11:15

3. NYZHNYK Mykola (Ukraina) - 02:13:13
 

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski – klasyfikacja generalna kobiet (czasy brutto):

1. NYZHNYK Olha (Ukraina) - 02:31:24

2. PASZKIEWICZ Izabela (Polska) - 02:32:42

3. NEMCHENKO Marina (Ukraina) - 02:35:56

Po udanej inauguracji w zeszłym roku, format TEAM UP! Europe po raz drugi zagościł na trasie Wielkiego Biegu. W tej rywalizacji na mecie liczył się czas jednego mężczyzny i jednej kobiety, a triumf przypadł reprezentacji Polski w składzie: Mateusz Kaczor i Izabela Paszkiewicz.

TEAM UP! Europe – klasyfikacja drużynowa wewnątrz 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego
 

  1. POLSKA 2 (Mateusz KACZOR, Izabela PASZKIEWICZ) - 04:43:57

  2. UKRAINA 1 (Mykola NYZHNYK, Olha NYZHNYK) - 04:44:37

  3. UKRAINA 2 (Vitaliy SHAFAR, Marina NEMCHENKO) - 04:51:52

 

Także tegoroczny bieg towarzyszący maratonowi - Nice To Fit You Warszawska Dycha cieszył się ogromnym zainteresowaniem – liczba finiszerów wyniosła 5358! Zwycięzcą biegu został Raman Adamovich, który pokonał dystans 10 km w czasie 00:30:30. Wśród pań najszybsza była Nataliia Semenovych z czasem 00:34:01.

Nice To Fit You Warszawska Dycha – klasyfikacja generalna mężczyzn (czasy brutto):

  1. ADAMOVICH Raman – 00:30:30

  2. SEMENOVYCH Bogdan – 00:30:48

  3. DOBROWOLSKI Emil – 00:31:45

  4. MISIEWICZ Michał – 00:31:48

  5. OSKIERKO Łukasz – 00:32:14

Nice To Fit You Warszawska Dycha – klasyfikacja generalna kobiet (czasy brutto):

  1. SEMENOVYCH Nataliia – 00:34:01

  2. MAZEK Emilia – 00:34:35

  3. KACZMAREK Monika – 00:35:19

  4. WALCZAK Sylwia – 00:37:25

  5. BIELECKA Patrycja – 00:37:26

Wyniki wszystkich uczestników dostępne są na: https://live.sts-timing.pl/mw2024/

Wyjątkowa trasa na wyjątkowy jubileusz

Motywem przewodnim tegorocznej edycji była 100. rocznica polskiego maratonu. Na starcie pojawiło się ośmiu biegaczy w historycznych strojach, którzy przenieśli wszystkich maratończyków oraz kibiców o 100 lat wstecz. To równo sto lat temu - w 1924 roku ośmiu śmiałków podjęło się przebiegnięcia królewskiego dystansu, a zwycięzcą pierwszego maratonu w naszym kraju został Stefan Szelestowski.

Tegoroczny bieg ponownie zagościł w samym sercu miasta. Biegacze ruszyli spod Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili dwa mosty i siedem dzielnic, by ponownie znaleźć się pod PKiN, gdzie zlokalizowana była meta Maratonu Stulecia.

Chyba nigdy w swojej czterdziestosześcioletniej historii Maraton Warszawski nie miał tak szybkiej i tak niezwykłej trasy – mówi Marek Tronina, dyrektor biegu i prezes Fundacji „Maraton Warszawski” - Mnóstwo zmotywowanych, uśmiechniętych ludzi na starcie, którzy wspólnie wysłuchują „Snu o Warszawie”, to wzruszający moment. Wsparcie miasta i sponsorów, tryskający energią kibice, aktywność wolontariuszy, niezłomni biegacze – otwartość, entuzjazm i zaangażowanie były widoczne na całej trasie Wielkiego Biegu. Gratuluję uczestnikom i dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się kibicować i bawić razem z nami w Marathon Fan Zone i punktach kibicowania na trasie. Właśnie tak wyobrażałem sobie Maraton Stulecia. To wspaniały jubileusz i nie można było sobie wyobrazić lepszego świętowania – dodaje.

- Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tegorocznej frekwencji na 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim. Cieszy nas nie tylko liczba biegaczy, którzy stawili się na starcie, ale także obecność i zaangażowanie kibiców – tych najmłodszych i dorosłych – którzy wspierali uczestników na trasie. To wydarzenie jest dowodem na to, że sport i aktywność fizyczna są ważnym elementem życia mieszkańców Warszawy. Maraton promuje nie tylko zdrowy tryb życia, ale również jednoczy społeczność wokół wartości, takich jak wytrwałość, współpraca i dążenie do celu – mówi Paulina Sygnatowicz, ekspertka ds. marketingu i komunikacji w Nationale-Nederlanden.
 

#BiegamDobrze – bo w słusznej sprawie biegnie się lżej

Uczestnicy maratonu i biegów towarzyszących po raz kolejny z włączyli się w największą biegową akcję charytatywną w Polsce - #BiegamDobrze, której celem jest zbiórka na rzecz organizacji dobroczynnych. Specjalne pomarańczowe numery startowe, sygnalizujące, że uczestnicy biegną w słusznej sprawie, po raz kolejny widoczne były na starcie. W tym roku w „pomarańczową zbiórkę” na obu dystansach włączyło się ponad 800 biegaczy, którzy wybiegali łącznie ponad 700 tysięcy złotych! Ta kwota może się jeszcze zwiększyć, ponieważ zbiórki wciąż trwają. Fundacje zaangażowane w akcję #BiegamDobrze miały swoje punkty kibicowania na trasie i mecie, gdzie mogły podziękować i wesprzeć swoich biegowych ambasadorów.
 

Strefy kibicowania – serce i dusza maratonu

Kibice mogli stać się częścią Wielkiego Biegu za sprawą zlokalizowanej pod Pałacem Kultury i Nauki Marathon Fan Zone oraz ponad 30 punktów kibicowania na trasie z atrakcjami dla całych rodzin. Miasteczko Maratońskie otworzyło się już w sobotę i gościło rodziny oraz bliskich najmłodszych biegaczy, którzy spróbowali swoich sił w sobotnim Nice To Fit You Mini Maratonie. Nie tylko w Marathon Fan Zone, ale także w punktach kibicowania wszyscy mieszkańcy Warszawy mieli okazję wziąć udział w koncertach, zabawach i minizawodach sportowych, odpocząć w strefach chiilu, a także skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. To był wspaniały, rodzinny weekend pełen różnorodnych aktywności.

 

fot. Fundacja Maraton warszawski/ Marcin Klimczak

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda