Na jaki obiekt sportowy czekają mieszkańcy Ursynowa?
Do 10 czerwca trwają konsultacje społeczne na temat tego, co wybudować u zbiegu ulic Kajakowej i Puławskiej. Wyniki tych konsultacji mają być zaprezentowane mieszkańcom we wrześniu.
Zgodnie z miejscowym planem (MPZP) teren o powierzchni niespełna 1 ha, usytuowany u zbiegu ulic Kajakowej i Puławskiej, może być zagospodarowany jedynie poprzez wybudowanie w tym miejscu obiektu sportowego z funkcjami uzupełniającymi.
Urzędnicy podkreślają, że od lat dbają o jak najlepsze warunki dla rozwoju różnych dyscyplin sportu na Ursynowie, że powstające tutaj boiska, hale, korty, pływalnie, ścieżki rowerowe, siłownie i inne obiekty tworzą po to, by mieszkańcy mogli cieszyć się aktywnością fizyczną i zdrowiem. I zwracają uwagę, że wspomniana działka to już ostatni w tym rejonie możliwy do zabudowy teren, który należy do m.st. Warszawy.
Bazując właśnie na MPZP urząd dzielnicy Ursynów przygotował dla mieszkańców trzy koncepcje obiektów przeznaczonych na cele sportowo-rekreacyjne. Znalazły się wśród nich: pływalnia wraz z basenem głębinowym i flyspotem, kryte lodowisko całoroczne i park trampolin.
Hala jednoprzestrzenna z parkiem trampolin i ścianką wspinaczkową w budynku stanowiącym w formie architektonicznej jednolitą bryłę wpisującą się w działkę u zbiegu ulic Kajakowej i Puławskiej, mogłaby stać się wymarzonym miejscem dla osób, które niezależnie od umiejętności i sprawności fizycznej mogą dbać o swoją aktywność przez cały rok i to dzięki zainstalowanym sprzętom. Z obiektu będzie można korzystać rekreacyjnie, ale i też trenować pod okiem wykwalifikowanej kadry. Funkcjonalnie połączone ze sobą podzielone na strefy części hali (strefa trampolin i strefa ścianek wspinaczkowych oraz strefa parku linowego), mają być przestrzeniami kolorowymi i przyjaznymi dla odwiedzających. Przy wejściu do budynku zlokalizowany będzie sklepik sportowy oraz kawiarek.
Z kolei pływalnia z basenem głębinowym i flyspotem stanowić ma zespół współpracujących ze sobą różnych funkcji sportowych. Przewidziany jest basen pływacki o długości 25 metrów oraz basen rekreacyjny, uzupełniany przez „mały aquapark” (fontanny, bicze wodne, rzeka wodna, zjeżdżalnia oraz jacuzzi). Basen głębinowy, służący do szkoleń nurkowych ma mieć 15 metrów głębokości. Nurkowanie w otoczeniu podobnym do rzeczywistego, z imitacją groty lub wraku statku, możliwe będzie dzięki zamontowanej instalacji wyświetlającej hologramy naturalnych warunków głębinowych. Na miłośników wrażeń podobnych do skoków ze spadochronem czy lotach na paralotni czekać będzie flyspot, służący do całorocznego uprawiania swobodnych lotów w tunelu aerodynamicznym. Obiekt zaprojektowano w kształcie litery „L”, umożliwiając zadaszenie części wejściowej do budynku. Znajdą się w nim także: sklepik, kawiarenka oraz recepcja obsługująca cześć basenową i flyspot oraz sale sportowe m.in. do squasha, badmintona, tenisa stołowego, fitness, a nawet sala taneczna.
Trzecia koncepcja zakłada wybudowanie wpisującego się w działkę u zbiegu ulic Kajakowej i Puławskiej jako jednorodna bryła obiektu z lodowiskiem całorocznym, mieszczącego pełnowymiarową taflę lodowiska o wym.56 m x 26 m. Będzie można na niej i to niezależnie od pory roku uprawiać łyżwiarstwo, short track oraz hokeja. Lodowisko będzie posiadać bandy i nagłośnienie. Hala treningowa tafli lodowiska będzie jednoprzestrzenna. W obiekcie przewidziano też sale fitness, do zajęć baletowych lub tanecznych oraz małą siłownię i gabinet pierwszej pomocy medycznej. Przewiduje się wypożyczalnię łyżew połączoną ze sklepikiem oraz kawiarenkę. Rozgrywki i zawody na tafli lodowej oraz treningi łyżwiarskie i hokejowe będzie można obserwować z widowni usytuowanej na drugiej kondygnacji.
Krótkie opisy i wizualizacje proponowanych obiektów zamieszczone są na stronach internetowych dzielnicy Ursynów i urzędu miasta.
Opinie mieszkańców, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, są podzielone.Jedni widzieliby tutaj proponowaną przez włodarzy Ursynowa pływalnię z basenem głębinowym czy park trampolin, ale i są tacy, którzy uważają, że powinno tutaj powstać zielone płuco Ursynowa z małym amfiteatrem.
Spotkanie z mieszkańcami podsumowujące konsultacje społeczne zaplanowano na wrzesień 2018 roku. Raport z konsultacji będzie wskazówką dla Zarządu Ursynowa do podjęcia decyzji o sposobie zagospodarowania tego terenu.
Anna Tomasik/Foto/pixabay.com/ materiały prasowe