mobile
REKLAMA

Nigdy więcej – Warszawa pamięta o ofiarach holokaustu

27 stycznia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Warszawie z tej okazji odbyły się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta

 

Maja Jaubin
Nigdy więcej – Warszawa pamięta o ofiarach holokaustu

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło datę 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 roku ostatni więźniowie obozu koncentracyjnego w Auschwitz zostali wyzwoleni przez Armię Czerwoną. W tym roku przypada jednocześnie 80 rocznica tego wydarzenia.

W Warszawie główne obchody odbyły się pod pomnikiem Bohaterów Getta. Uroczystość rozpoczęły występy aktorów z Teatru Żydowskiego. Potem zabrali głos przedstawiciele różnych państw i organizacji.

– Ten pomnik przypomina nam nie tylko o niewyobrażalnych okrucieństwach, popełnionych podczas holokaustu, ale również o odwadze, wytrwałości, i godności tych, którzy odmówili zrzeczenia się swojego człowieczeństwa, nawet w obliczu nieludzkich warunków – mówił Płk Raed Abo Hamdan, reprezentant Ambasady Izraela – Dziś, gdy gromadzimy się, aby uczcić pamięć 6 milionów żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci – którzy zostali systemowo zamordowani podczas zagłady, musimy zastanowić się nad ciężarem naszego wspólnego obowiązku. Oddając hołd przeszłości, składamy jednocześnie uroczystą obietnicę na przyszłość – nigdy więcej. [...] W dzisiejszym świecie, gdzie mroczne siły nienawiści, antysemityzmu i ekstremizmu ponownie podnoszą swoją głowę, lekcje holokaustu są bardziej istotne niż kiedykolwiek. Antysemityzm rośnie w alarmującym tempie, a historia, jeśli nie jest pamiętana, grozi powtórzeniem.  

Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterrez, wystosował list, który został przeczytany podczas uroczystości: – Opłakujemy 6 milionów żydów zamordowanych przez nazistów i ich współpracowników, którzy dążyli do zagłady całego narodu. Opłakujemy również Romów i Sinti, osoby z niepełnosprawnościami, oraz wszystkich zniewolonych, prześladowanych, torturowanych, i zabitych. Ponawiamy nasze postanowienie, aby nigdy nie zapomnieć. Pozwolenie, aby holokaust zniknął z pamięci, byłoby hańbą dla przeszłości i zdradą przyszłości. [...] Każdy z nas ma święty obowiązek sprzeciwić się nienawiści, i stać na straży praw człowieka. [...] Po piekle holokaustu, kraje zjednoczyły się, uznały i sformalizowały przyrodzoną godność każdego człowieka, w powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W trudnych czasach ten dokument pozostaje światłem nadziei. 80 lat po zakończeniu holokaustu antysemityzm nadal jest obecny, podsycany tymi samymi kłamstwami i nienawiścią, które umożliwiły nazistom ludobujstwo, i nadal rośnie. Dyskryminacja jest zjawiskiem powszechnym. Nienawiść rozprzestrzenia się na całym świecie. Niezaprzeczalne fakty historyczne są zniekształcane, pomniejszane i negowane. Ponadto podejmowane są próby usprawiedliwienia nazistów i ich współpracowników. Musimy sprzeciwić się tym oburzającym działaniom. W obecnych czasach podziałów, i ponad rok od przerażających ataków terrorystycznych Hamasu, które miały miejsce 7 października, musimy stać na straży wartości, które nas łączą jako ludzi.

Przemówiła również Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy: – Od 20 lat tego dnia spotykamy się tutaj, w Dzień Pamięci O Ofiarach Holokaustu, tutaj w Warszawie, w miejscu symbolicznym, żeby pamiętać. To jest dzień, w którym zostali wyzwoleni ostatni więźniowie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. To jest dzień w którym pamiętamy o tych, którzy w obozach koncentracyjnych, w obozach zagłady w całej Polsce zginęli. Zginęli w gettach, na ulicach miast, zginęli w sztetlach, na drogach i w lasach. To jest dzień, kiedy pamiętamy i chcemy mówić o tym, że ta pamięć w przyszłości także musi być kultywowana, musi być chroniona. 

Po wystąpieniach odbyła się wspólna modlitwa ekumeniczna. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań. Na zakończenie pod pomnikiem złożono wieńce.

 

Fot.: Maja Jaubin

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda