Nowoczesny i lekki most nad Wisłą to symbol zmieniającej się Warszawy. Kiedy będzie otwarty?
W połowie października zamontowany został ostatni element mostu, który łączy lewy i prawy brzeg Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Od tego momentu prace nie zatrzymały się ani na chwilę i jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, tempo prac pozwala zakładać, że oficjalne otwarcie nastąpi już wiosną przyszłego roku
Nowy most pieszo-rowerowy jest już prawie gotowy
Most został zaprojektowany jako lekka i nowoczesna konstrukcja, która ma pasować do otoczenia i krajobrazu nadwiślańskiego. Most składa się z dwóch łuków nośnych, które podtrzymują stalowe belki poprzeczne. Na belkach znajdują się płyty betonowe, które tworzą nawierzchnię dla pieszych i rowerzystów. Most ma też elementy drewniane, które mają służyć jako siedziska i podesty widokowe. Jest on jednym z najdłuższych tego typu na świecie i ma 452 metry długości.
Prace nad mostem na Pragę od momentu połączenia ze sobą obu brzegów Wisły postępują w oszałamiającym tempie. W ostatnich tygodniach montowane były krzyżulce – czyli pochyłe elementy konstrukcyjne, które odpowiadają za przenoszenie sił rozciągających i ściskających, wykonywane były też zabezpieczenia antykorozyjne, izolacjo-nawierzchnie z żywic na ustroju. Lecz na tym prace się nie kończą.
- Obecnie prace skupiają się na montażu słupków pod docelowe balustrady, instalacji urządzeń dylatacyjnych oraz łożysk podpór. Kontynuowane są również prace w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych, układaniu nawierzchni na moście oraz bulwarach – informuje Zarząd Dróg Miejskich. - W najbliższym czasie ma rozpocząć się montaż kolejnych balustrad oraz desek na siedziskach. Ma pojawić się również okablowanie pod instalację oświetleniową – dodaje rzecznik.
Most ma mieć nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także rekreacyjną. W dwóch miejscach mostu konstrukcja jest szersza, aby umożliwić pieszym i rowerzystom odpoczynek i podziwianie widoków na Warszawę i Wisłę. Most ma też specjalne oświetlenie, które ma podkreślać jego formę i tworzyć ciekawy efekt wizualny.
Nowa przeprawa przez Wisłę ma znacznie ułatwić i skrócić dotarcie do centrum Warszawy z prawobrzeżnej części miasta. Spacer po moście ma trwać około 6 minut, a przejazd rowerem około 2 minut. Most ma też być atrakcją turystyczną i symbolem nowoczesnej i przyjaznej Warszawy. Budowa mostu, rozpoczęta w 2022 r. z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego, ma zakończyć się wiosną 2024 r.
fot.ZDM