Program utwardzania dróg gruntowych trwa
Blisko trzy i pół kilometra już zrealizowane, a w planach drugie tyle. Za nami niemal półmetek prac przy realizacji drugiej edycji programu utwardzania stołecznych dróg gruntowych. Miejscy drogowcy właśnie zakończyli roboty na najdłuższym dotychczas odcinku, tj. na ulicy Ruczaj.
– Budując i remontując ulice w sercu Warszawy, nie można zapominać o potrzebach lokalnych społeczności. Chcemy, aby mieszkańcy osiedli i domów położonych dalej od centrum stolicy także mogli w komfortowy sposób pokonać ostatnie kilometry i metry podczas dojazdów do domów. Stąd realizowany przez nas, już drugi rok, program, który bez dużych nakładów pozwala znacząco poprawić jakość infrastruktury na obszarach, które tego najbardziej potrzebują – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
To już druga edycja programu utwardzania dróg gruntowych, czyli tzw. Bitnerówek – od nazwiska Michała Bitnera, radnego i wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy, który jest pomysłodawcą projektu. W ramach poprawy jakości dróg nieutwardzonych w tym roku nową nawierzchnię uzyskały już ulice:
1. Inowłodzka,
2. Jarzębinowa,
3. Paderewskiego,
4. Pastuszków,
5. Ruczaj – ta wilanowska ulica to dotychczas najdłuższy odcinek drogi objętej programem. Jej długość to około 1300 metrów, dlatego prace podzielono na etapy i w tym roku dokończono roboty, które rozpoczęły się w roku ubiegłym.
Obecnie prace realizowane są na ulicach:
1. Henryka Brodatego,
2. Makowskiej (w przyszłym tygodniu rozpocznie się ostatni etap betonowania),
3. Struga.
Do końca roku warszawscy drogowcy roboty prowadzić będą na ulicach:
- Bystra,
- Ciekawa,
- Dudziarska,
- Foliałowa,
- Fortel (etap II),
- Fraszka,
- Gąsek,
- Jesiotrowa,
- Liryczna,
- Literacka,
- Lubuska,
- Ornecka,
- Platanowa,
- Poezji,
- Raciborska,
- Radoszycka,
- Rejowiecka,
- Rembertowska,
- Rodziewiczówny,
- Szamotulska,
- Szeroka
- Wojdyńska.
Szacowany koszt wszystkich prac to koło 10 milionów złotych.
W ubiegłym roku programem zostało objętych także ponad 30 ulic za niemal identyczną kwotę. W ramach prac w 2017 roku utwardzono ulice:
- 11 KUD (Ursynów),
- 31 KUD (Wilanów),
- I Poprzeczna,
- Bardiniego,
- Bodo,
- Borysławska,
- Buchalteryjna,
- Burzliwa,
- Czarna Droga,
- Dobrogniewa,
- Działkowa,
- Fortel (I etap),
- Gierdawska,
- Karnicka,
- Kuglarska,
- Ku Wiśle,
- Łucznicza,
- Mazowiecka,
- Myśliwska,
- Na Skraju,
- Palisadowa,
- Pszeniczna,
- Rataja,
- Ruczaj (I etap),
- Semaforowa,
- Smosarska,
- Strycharska,
- Tytułowa,
- Wiktoryn,
- Wschodnia,
- Żółkiewskiego.
Głównym inwestorem projektu jest Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, a wykonawcą wszystkich robót jest miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.
Które drogi w programie?
Drogi, które są kwalifikowane do programu muszą posiadać kategorię drogi publicznej gminnej. Ich utwardzenie polega na pokryciu pasa drogi nawierzchnią betonową lub asfaltową, bez budowania oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji, chodników itp. W ten sposób można szybko poprawić dojazd do posesji i osiedli, które wcześniej były przy drogach gruntowych słabej jakości.
Zgłoszeń do programu dokonują dzielnice, a te są dalej weryfikowane. Sprawdzana jest m.in. własność terenu, szerokość i długość ulicy, usytuowanie obiektów użyteczności publicznej, a także warunki gruntowe. Rewidowane są również plany, tj. informacje o tym czy w ciągu najbliższych kilku lat na tych drogach planowane są inwestycje polegające np. na budowie wodociągu czy oświetlenia, które wymagałyby ingerencji w ułożoną nawierzchnię.
fot. Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas prezentacji efektów realizacji tegorocznego programu utwardzania drug gruntowych - UM Warszawa