mobile

Rusza kolejna edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Ruszyła 10. edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” organizowana przez Straż Miejską m.st. Warszawy oraz Caritas Polska. Akcja rozpoczęła się konferencją, na której obecni byli przedstawiciele Caritas Polska, Straży Miejskiej oraz Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Podczas konferencji przedstawiciele Caritas Polska i Straży Miejskiej zaprezentowali główne założenia akcji oraz opowiedzieli o prowadzonych działaniach pomocowych

Mikołaj Wróblewski
Rusza kolejna edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

O akcji

Jak podają organizatorzy, od 14 listopada, po raz dziesiąty, patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy, zaopatrzone w żywność, koce, ubrania i ciepłą zupę przekazane przez Caritas Polska dotrą do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza schroniskami i noclegowniami. Funkcjonariusze będą rozwozić jedzenie i potrzebne rzeczy dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki.

Chcemy w praktyczny sposób dotrzeć z ciepłymi rzeczami i jedzeniem przed zachodem słońca, ale także ofiarować trochę ciepła ludzkiego - mówi Janusz Sukiennik, Specjalista ds. Projektów społecznych Caritas Polska.

Według danych Caritas Polska, w poprzedniej edycji akcji do potrzebujących trafiło 5000 konserw, 3200 litrów ciepłej zupy, przygotowanej przez kuchnię Centrum Okopowa przy Caritas Polska. Do tego kilkaset bochenków świeżego chleba, 150 wełnianych koców, 45 śpiworów, 16 nowych materacy piankowych, 700 par ciepłych skarpet, kilkanaście par butów zimowych, futrzanych czapek i środki higieniczne.

Działania Caritas w sprawie bezdomności

Caritas w Polsce, czyli Caritas diecezjalny, od lat zajmuje się osobami wykluczonymi, osobami potrzebującymi pomocy i oczywiście w tym osobami w kryzysie bezdomności. Prowadzimy bardzo dużo, około 500, placówek, które zajmują się potrzebami takich osób. To jest chociażby, 74 jadłodajnie, 33 schroniska, 16 noclegowni. Codziennie żywimy blisko 12 tys. osób, które korzystają z jadłodajni Caritas. W ponad 380 punktach rozdawana jest żywność, która jest pozyskiwana codziennie z różnych źródeł tak, aby zabezpieczyć potrzeby tych osób. To są działania dla osób, które znajdują się w placówkach, ale również prowadzimy działania, które mają prowadzić do pomocy w wychodzeniu z bezdomności. Czyli mieszkania treningowe, mieszkania chronione, programy takie jak „Damy Radę”, czyli wsparcie osób, które chcą wyjść z bezdomności oraz takie programy jak dzisiejsze - podaje Zastępca Dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska

Wsparcie rządowe dla akcji

Silne społeczeństwo obywatelskie, pomoc organizacji pozarządowych, to szansa niesienia pomocy we wszelkich możliwych kryzysach. W kryzysie osób doświadczających bezdomności, wtedy kiedy jest powódź, wtedy kiedy była pandemia, wtedy kiedy była wojna w Ukrainie, organizacje pozarządowe, społeczeństwo obywatelskie sprawdziło się. Dla mnie silne, mocne organizacje pozarządowe, to jest tak naprawdę obrona cywilna całego naszego kraju. Z mojej strony mogę państwu obiecać, że zrobię wszystko, co możliwe, aby wesprzeć organizacje pozarządowe. Dzisiaj chciałabym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy są z osobami doświadczającymi bezdomności na ulicy. Przytoczone zostały dane statystyczne 30 tys. osób, według organizacji pozarządowych tych osób może być zdecydowanie więcej. Dzisiaj jest zimno i wszyscy to teraz odczuwamy. Skupiamy się na osobach, które są przestrzeni publicznej, tych osobach, które będą liczyły nie tylko na tą ciepłą paczkę, ale na Waszą, Szanowni Państwo, wrażliwość, na wrażliwość strażników miejskich, których ja też miałam przyjemność spotkać przez lata pracy, chodząc też w miejsca niemieszkalne, na dworce, na działki, czy współpracować z Caritas Polska i innymi organizacjami pozarządowymi, niosącymi pomoc - mówi Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska.

Uliczny Patrol Medyczny

Jest to drugi projekt prowadzony we współpracy Caritas Polska ze Strażą Miejską m.st. Warszawy, polegający na niesieniu pomocy medycznej osobom dotkniętym przez kryzys bezdomności.

Naszym zadaniem jest docieranie do osób, które są w kryzysie.Tak jak zostało to powiedziane, te osoby nie wyjdą do nas, one często wstydzą się, boją się, czują się wykluczone. Patrol medyczny są to funkcjonariusze, którzy są ratownikami medycznymi. Staramy się wyłowić te osoby, których życie i zdrowie jest zagrożone. Przekonać te osoby do tego, żeby pozwoliły sobie udzielić pomocy. Stan zdrowia tych osób w warunkach w jakich przebywają, często zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu. Także staramy się, czasem to trwa tygodniami, czasem miesiącami, żeby zdobyć zaufanie tych osób. Okazując serce, okazując empatię, a tutaj warto też podkreślić, że w Publicznym Patrolu Medycznym funkcjonariusze pracują na zasadzie dobrowolności, tam nikt nie jest do tego przymuszany. Są to osoby, które charakteryzują się wyjątkową empatią, chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dzięki temu zdobywają zaufanie tych osób i często udaje się te osoby nie tylko wyciągnąć ze złego stanu zdrowotnego, ale także z kryzysu bezdomności - mówi Kierownik Referatu Szkolnego Straży Miejskiej m.st. Warszawy Daniel Żołędowski.

fot.Mikołaj Wróblewski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda