Solankowe SPA w Wawerze – otwarcie nowej tężni miejskiej
Uroczyste otwarcie nowej tężni solankowej w Wawrze odbędzie się w niedzielę 3 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 podczas rodzinnego pikniku z okazji Dnia Dziecka na ternie pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. V Poprzecznej 22. To już druga z trzech planowanych tężni solankowych, które będą funkcjonowały na terenie trzech wawerskich OSiR-ów.
Pierwsza tężnia solankowa w na terenie dzielnicy Wawer stanęła w czerwcu 2017 r. na stadionie Syrenki w wawerskim Marysinie przy ul. Starego Doktora. Druga, trochę większa, niebawem zacznie funkcjonować przy pływali OSIR w Aninie, a trzecia powstanie w przy kompleksie sportowych wawerskim Nadwiślu przy ul. ul. Henryka Łasaka 44. Wszystkie trzy tężnie zarządzane i konserwowane będą przez wawerski OSiR.
Antidotum na warszawski smog
Pomysłodawczyni wawerskich tężni solankowych, radna Joanna Buczyńska twierdzi, że zapotrzebowanie na mini tężnie na dzielnicy ogromne. – Choć tężnia ta jest nieduża, to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tężnię odwiedzają całe wycieczki z Warszawy. Sama nie podejrzewałam, że to będzie taki hit. Teraz mieszkańcy Warwa nie muszą jeździć już do Ciechocinka – cieszy się Joanna Buczyńska, podkreślając prozdrowotne korzyści takich tężni solankowych w mieście. – Wiadomo, że Stolica walczy ze smogiem, a inhalacje solankowe to super antidotum. Sama często jeżdżę do Ciechocinka. Wiem, że tego typu inhalacje pomagają leczyć choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, reumatyzm, alergie, rozedmę płuc i ogólnie zwiększają odporność całego organizmu – stwierdza Buczyńska.
Miejskie mini SPA
Tężnie solankowe wykorzystuje się w lecznictwie już od XIX w. Najstarszą tego typu konstrukcją w Europie jest polska tężnia solankowa w Ciechocinku. Z powodu ich leczniczych właściwości kolejne tężnie w Polsce zaczęto budować w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornej, Grudziądzu, Busku-Zdroju czy Białce Tatrzańskiej. Współcześnie z inhalacji solankowych można również skorzystać w centrach wypoczynku i ośrodkach SPA. W ostatnim czasie ogólnodostępne publiczne tężnie solankowe robią furorę w Stolicy. Pierwsza tego typu tężnia miejska działa od kwietnia 2018 r. dla na pl. Hellera na Pradze Północ. Wawerskie mini tężnie solankowe tradycyjnie również posiadają drewnianą konstrukcję.
Solanka, którą można się inhalować, sprowadzana jest z Ciechocinka. Spływa po brzozowych gałęziach, rozpylając w powietrzu całą gamę bogatych w jod mikroelementów, Można w niej wdychać leczniczo nasycone powietrze siedząc przy tężni bądź spacerując wokół niej. Ruch zwiększa wchłanianie uwalnianych substancji. Z tężni solankowych powinni korzystać zwłaszcza mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, palacze tytoniu, alergicy, osoby pracujące głosem oraz osoby w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie.
Anna Przerwa