mobile
REKLAMA

Superkomputer IBM w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW

Na UKSW dzięki współpracy z IBM Polska został uruchomiony jeden z najszybszych w Polsce superkomputerów. Ta niesamowita maszyna przyśpieszy prace naukowców w wykrywalności chorób czy szukania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Dzięki temu UKSW dołącza do najsilniejszych ośrodków superkomputerowych w Polsce.

Iga Tymczyszyn
Superkomputer IBM w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW

16 września 2020 roku w Centrum Nauki i Technologii UKSW został uruchomiony superkomputer „Cato”, który jest przeznaczony do realizowania obliczeń wysokiej wydajności, rozszerzonych o wysokowydajną analizę danych oraz zadania sztucznej inteligencji. W oparciu o duże zbiory danych umożliwia realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk oraz procesów.

Dzięki wykorzystywaniu sztucznej inteligencji i sieci neuronowych uda się rozwiązać problemy, które do tej pory wymagały wielogodzinnej pracy specjalistów z długoletnim doświadczeniem. Komputer przez uczenie maszynowe jest w stanie wykonać te zadania znacznie szybciej oraz skuteczniej.

Sztuczne sieci neuronowe, inspirowane biologicznymi strukturami występującymi w mózgu, znajdują zastosowania w wielu dziedzinach m.in. w medycynie czy finansach. Przez klaster obliczeniowy zostaną otwarte nowe możliwości wykorzystywania wysokiej mocy obliczeniowej takie jak modelowanie matematyczne, diagnostyka obrazowa czy szukanie innowacji dla przemysłu.

- Wierzymy, że uruchomienie nowej jednostki badawczej w ramach UKSW to zdecydowany i pożądany krok w przyszłość. Nasza uczelnia ma tradycyjnie profil społeczny i humanistyczny, jednak chcemy otworzyć się na nowe kierunki badań i rozwoju dzięki sztucznej inteligencji. To właśnie jest przełomowy moment w skali całej uczelni -  podkreślił profesor Marek Niezgódka, dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

 

 

Fot. Erika Motyl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda