mobile

Wmurowano kamień węgielny pod budowę metra na Bródnie

Na budowie północno-wschodniego odcinka II linii metra przyszedł czas na wmurowanie kamienia węgielnego. Podczas uroczystości na przyszłej stacji C21 Bródno metalowa tuba z aktem erekcyjnym została umieszczona w stropie podziemnego przystanku.

Redakcja
Wmurowano kamień węgielny pod budowę metra na Bródnie

Budowa trzech stacji bródnowskiego odcinka linii M2 postępuje zgodnie z zakładanym harmonogramem. Budowniczowie zagłębiają się coraz bardziej pod ziemię. Po dzisiejszym wmurowaniu kamienia węgielnego budowa będzie prowadzona już coraz szybciej. Jeszcze w tym roku na Bródno dotrą pierwsze elementy tarcz TBM powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Na stacji C21 Bródno rozpoczęły się prace przy budowie poziomu -1, czyli przyszłej antresoli stacji. To właśnie tam odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję. Stacja Bródno jest największym placem budowy, a zarazem najważniejszym. Tu znajdować się będzie szyb startowy dla dwóch maszyn TBM, które na początku przyszłego roku rozpoczną drążenie podziemnych tuneli.

Metro to jedna z największych i najważniejszych inwestycji transportowych w Warszawie. Mimo że przebiega pod ziemią, niezwykle zmienia i determinuje rozwój przestrzeni publicznej naziemnej. Podziemna kolej sprawia, że stolica staje się w prosty i dogodny sposób dostępna dla jej mieszkańców nawet na przeciwległych krańcach. Jest odpowiedzią na potrzeby warszawiaków powiedziała Iwona Wujastyk, przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

Zgodnie z podpisanym we wrześniu 2018 roku kontraktem na północno-wschodnim odcinku metra wybudowane zostaną trzy stacje: C19 Zacisze, C20 Kondratowicza oraz C21 Bródno. Połączy je ponad cztery kilometry tuneli. Za podziemnym przystankiem Bródno powstaje również hala z komorą rozjazdów i 11 torów odstawczych. Na trasie podziemnej kolei wybudowane zostaną także trzy wentylatornie. Realizatorem tego wartego 1 397 895 000 zł kontraktu jest konsorcjum firm Gülermak i Astaldi. Prace budowlane zakończą się we wrześniu 2021 roku. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda