100 milionów na Cmentarz Żydowski
Aż 100 milionów z budżetu państwa zasili fundusz wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z którego finansowane będą prace konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego w Warszawie.

Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej 49/51, który powstał w 1806 roku to jeden z największych żydowskich cmentarzy w woj. mazowieckim i niewątpliwie jeden ze stołecznych zespołów zabytkowych, który ulega powolnej degradacji. To tutaj znajduje się Pomnik Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu i symboliczna mogiła Janusza Korczaka, który wraz ze swoimi wychowankami z Żydowskiego Domu Dziecka zginął w Treblince. Spoczywają tu znaczący w przedwojennej Warszawie politycy, bankierzy i przemysłowcy oraz postacie zasłużone dla polskiej historii, kultury i nauki, jak: Estera Rachela Kamińska - aktorka i założycielka warszawskiego Teatru Żydowskiego, Bolesław Leśmian – poeta czy Ludwik Zamenhof - twórca języka Esperanto.
Wiele pomników nagrobnych wymaga odbudowy i renowacji, podobnie, jak mur cmentarza, ścieżki i alejki cmentarne. Niezbędna jest też rewaloryzacja układu zieleni. Autorzy ustawy podkreślaja, że cmentarz nie posiada systematycznej opieki i ochrony, stabilnego systemu planowania pilnych prac remontowych i konserwatorskich. Jakie cele będą w pierwszej kolejności relizowane z dotacji zdecyduje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.
“Niniejsza ustawa ma pomóc w zapewnieniu stałej, profesjonalnej opieki nad cmentarzem i zachowanymi na nim pomnikami nagrobnymi. Dzięki zaangażowaniu finansowemu Rzeczpospolita Polska uratuje materialną pamiątkę po eksterminowanej społeczności żydowskiej i potwierdzi swoją dotychczasową politykę ochrony pamięci ofiar drugiej Wojny Światowej” – czytamy w ustawie.
Podstawą wypłacenia określonej w ustawie dotacji jest umowa zawarta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego. Naruszenie kapitału wieczystego, zmiana jego przeznaczenia lub wydatkowania dochodów z niego skutkować będzie zwrotem 100 mln zł do budżetu państwa.
Anna Tomasik