Będzie zielono wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Przy nowym gmachu warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej posadzono kolejne drzewa. 11 wysokich, zielonych przez większość roku glediczji trójcierniowych osłoni pasaż, który powstanie pomiędzy muzeum a planowanym budynkiem TR Warszawa. Zacienione forum wraz z parterem MSN-u będą w przyszłości miejscem spotkań wraz z powstającym tzw. placem Centralnym
Pierwszą glediczję trójcierniową posadzono przy MSN-ie ponad rok temu. Drzewo przyjęło się dobrze, więc zgodnie z planem i projektem budowy, rozpoczęło się sadzenie kolejnych dziesięciu. To właśnie zielone forum, czyli przestrzeń pomiędzy muzeum a planowanym budynkiem TR Warszawa oraz bezpośrednio połączony z nim parter nowej siedziby MSN-u, zostały zaplanowane jako miejsca otwarte i dostępne dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano na jesień 2024 r.
MSN podsumowuje 2023
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zrealizowano w 2023 roku pięć dużych wystaw, instytucję odwiedziło blisko 100 000 osób, a w ramach dynamicznego programu publicznego, odbyło się ponad 70 wydarzeń.
Wystawom towarzyszyło 175 oprowadzań w kilku językach, 8 debat tematycznych, międzynarodowa konferencja poświęcona jednej z kluczowych artystek awangardowych –Marii Jaremie, przedstawienia teatralne i koncerty.
Z kolei pogram edukacyjny to zrealizowane warsztaty dla 161 grup szkolnych i nauczycieli, „Lato w mieście” na Bródnie i wydarzenia w Parku Rzeźby na Bródnie, w których wzięło udział ponad 2600 osób oraz kilkadziesiąt wydarzeń dostępnych m.in. dla osób g/Głuchych, z niepełnosprawnością wzroku i w spektrum autyzmu. Szczególnie ważny był edukacyjny projekt „Formy podstawowe”, czyli wystawa sztuki współczesnej realizowana w szkołach w miejscowościach zamieszkałych przez mniej niż 30 tysięcy osób.
Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w roku 2023 wydało siedem nowym publikacji, między innymi monumentalne „Radykalne oko” Andrzeja Turowskiego, „Stos zdjęć” Łukasza Chotkowskiego i Zbigniewa Libery czy szczególną książkę, powstałą z okazji pełnoletności Muzeum zatytułowaną „Wszystko od razu, czyli 18 lat MSN”.
Ostatnia wystawa nad Wisłą
W kolejnym roku wystawa Marii Prymaczenko zatytułowana „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” (‘A tiger came into the garden. Art of Maria Prymachenko’) będzie ostatnią, pożegnalną ekspozycją przygotowaną przez MSN w Muzeum nad Wisłą. Jej otwarcie zaplanowano na 22 marca, a potrwa przez kolejne trzy miesiące.
fot.UMW