mobile

Bezpieczeństwo głównym tematem Rady UMP

26 marca 2025 roku odbyła się konferencja prezydentów miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (UMP). Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo mieszkańców oraz wyzwania związane z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności w dużych miastach Polski

 

oprac. Maja Jaubin
Bezpieczeństwo głównym tematem Rady UMP

Prezydenci podkreślili znaczenie współpracy samorządów w zakresie wzmacniania systemu bezpieczeństwa i przygotowania na sytuacje kryzysowe. Wskazano na potrzebę stabilnego finansowania systemu ochrony ludności, konieczność lepszej koordynacji działań na poziomie krajowym oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających zarządzanie kryzysowe.

Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy i Przewodniczący Rady UMP, podkreślił rolę samorządów w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Wspomniał o programie "Warszawa chroni", który obejmuje pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych. – Teraz współpracujemy w Komisji Wspólnej z rządem nad tym, żeby przepisy krajowe były jak najbardziej sensowne, po to, żebyśmy mogli przygotować miejsca schronienia dla ludności, żebyśmy mogli prowadzić również działalność edukacyjną – powiedział.


Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania i Członek Zarządu UMP, poinformował o planowanej wymianie doświadczeń z ukraińskimi miastami w zakresie zarządzania kryzysowego. – Tydzień temu spotkałem się z merem Lwowa, ale też z wicemerem Charkowa i Kijowa. Uzgodniliśmy przyjazd osób, które u nas odpowiadają za zarządzanie kryzysowe – mówił Jacek Jaśkowiak – Chcemy zobaczyć we Lwowie, jak funkcjonują miejsca kierowania miastem, jak w tej chwili działają, żeby to schronienie w Polsce było jak najlepsze, jak najbardziej bezpieczne. Niewątpliwie skorzystanie z doświadczeń ukraińskich jest tutaj bardzo cenne.


Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej

Prezydenci miast ponownie zwrócili uwagę na konieczność partnerskiego traktowania samorządów przez administrację rządową oraz potrzebę uwzględniania głosu miast w procesach legislacyjnych. W kwestii finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej, samorządy mogą korzystać z dotacji celowych z budżetu państwa, które są przekazywane przez wojewodów. Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej która weszła w życie 1 stycznia tego roku  samorządy są zobowiązane do zapewnienia finansowania zadań własnych w tym zakresie poprzez ujęcie środków w budżetach w każdym roku budżetowym. Ustawa nakłada na państwo obowiązek przeznaczenia na te cele co najmniej 0,3% PKB, przy czym połowa tej kwoty jest przeznaczona dla administracji rządowej, a druga połowa jest dzielona między samorządy i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

 

Źródło: UM Warszawa
fot.: Rafał Motyl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda