Bielańscy seniorzy dla planety
Choć coraz więcej mieszkańców zdaje sobie sprawę ze szkodliwości plastiku dla środowiska i naszego zdrowia, a czas pandemii przyniósł odrodzenie tego wiecznego tworzywa. Wiecznego, bo nawet kiedy plastik ulegnie rozkładowi, pozostaje w naszym otoczeniu w postaci mikroplastiku. Te często niewidoczne gołym okiem drobiny zanieczyszczają środowisko, a wraz ze spożywanym pokarmem i wodą pitną dostają się również do naszych organizmów.
Dziś, kiedy wiele naszych działań musi być podporządkowanych nakazom reżimu sanitarnego, plastik znów wrócił do „łask”. Zalewają nas zewsząd jednorazowe przyłbice, maseczki i rękawiczki wykonane z tworzyw sztucznych, zużywamy też duże ilości płynów dezynfekcyjnych w plastikowych opakowaniach. Takie środki ostrożności są oczywiście konieczne, ale z drugiej strony pandemia nie powinna dawać przyzwolenia na to, by naszą planetę zalewała fala zbędnych plastikowych odpadów. Powinniśmy ograniczać plastik, tam gdzie jest to możliwe.
Grupa „Bielany Less Waste” wraz z radną Anną Czarnecką (Razem dla Bielan) jest pomysłodawcą i organizatorem akcji „BIELAŃSCY SENIORZY DLA PLANETY”. Jednym z jej celów jest ograniczanie plastikowych odpadów. Projekt adresowany jest do seniorów będących podopiecznymi bielańskich, osiedlowych klubów. Do tej pory do akcji przystąpiło 8 klubów, w tym Ośrodki Wsparcia dla Seniorów: nr 1 w al. Zjednoczenia, nr 2 przy ul. Wrzeciono, Klub Piaski, Klub Domino, Klub Seniora WSM Młociny „Pod Zdrówkiem”, Klub WSM Wawrzyszew, prowadzony przez Stowarzyszenie Vis Maior, Klub Seniora „Barka” z Osiedla Ruda oraz Klub Seniora „Uśmiech” z Wólki Węglowej.
Akcję wspiera Przewodnicząca Rady Seniorów, pani Krystyna Żebrowska. Bielańscy seniorzy kibicują pożegnaniu z plastikiem szyjąc firankowe woreczki i wielorazowe torby oraz wykonując sznurkowe siatki i zmywaki. Ważnym celem akcji jest także międzypokoleniowa wymiana wiedzy, której skarbnicą są nasze babcie i nasi dziadkowie.
Seniorzy podzielą się z nami wyciągniętymi z lamusa, poradami i przepisami, na to jak dbać i przedłużyć życie przedmiotom codziennego użytku, ubraniom, jak nie marnować i radzić sobie z bolączkami dnia codziennego, wykorzystując to co mamy pod ręką. W czasach ich młodości modna dziś idea zero waste - czyli zero odpadów - była czymś oczywistym. Wiedza ta zostanie zebrana, uporządkowana i udostępniona w postaci publikacji, tak aby służyła młodszym pokoleniom. Choć akcja jest dość świeża, ruszyła na początku lutego, seniorzy (głównie panie, choć znalazł się chętny również jeden pan) uszyli już imponującą ilość firankowych woreczków. Tego typu woreczki – firankowe, bawełniane czy lniane wspaniale sprawdzą się podczas codziennych zakupów. Do woreczków zrobionych z firanek można z powodzeniem kupować m.in. warzywa, owoce i orzechy. W przypadku produktów sypkich (kasze, ryże, rośliny strączkowe) kupowanych na wagę przydadzą się woreczki uszyte z bawełnianej tkaniny. Z kolei po zakup pieczywa najlepiej wybrać się z woreczkiem lnianym – po zakupie nie będziemy musieli wyjmować naszych zakupów, bo w takim woreczku pieczywo dłużej zachowa świeżość. Jeśli mamy w domu maszynę do szycia, podstawowe umiejętności szycia i niepotrzebne już firanki czy kawałek bawełnianej tkaniny, takie woreczki możemy uszyć sobie sami. To naprawdę proste! A może będzie to początek naszej przygody z szyciem na maszynie?
Jeśli jesteście seniorami lub znacie bielańskich seniorów, to serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji. Informację można uzyskać w wymienionych wyżej klubach osiedlowych lub na facebookowej grupie społecznościowej Bielany Less Waste. Nasza grupa wraz ze Stowarzyszeniem Razem Dla Bielan oraz Samorządem Mieszkańców Chomiczówka prowadzi również równoległą akcję „Szyjemy woreczki”. Jest ona skierowana do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby z nami odczarować pandemię i rzucić wyzwanie zalewającemu nas plastikowi. W akcję włączyła się również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 13, oraz członkowie Młodzieżowej Rady Bielan. Na naszym liczniku mamy już ponad 250 firankowych i bawełnianych woreczków. Kiedy pandemia zelżeje, podzielimy się nimi z mieszkańcami Bielan, rozdając je na bazarkach i namawiając do zerwania z foliowymi zrywkami i reklamówkami. Serdecznie zachęcamy do spróbowania swoich sił i wsparcia naszych akcji.
Źródło: UD Bielany