mobile
REKLAMA

Brak zgody na budowanie metropolii bez udziału mieszkańców

Mieszkańcy muszą mieć możliwość wypowiedzenia się o zmianach, które ich bezpośrednio dotyczą. Tryb wprowadzania zmian oraz „konsultacji” poselskiego projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy jest niezgodny z istotą demokracji.

UM Warszawa
TAGI
Brak zgody na budowanie metropolii bez udziału mieszkańców

– Nikt już nie ma wątpliwości, że celem tej ustawy nie jest szukanie rozwiązań dla metropolii warszawskiej, cel jest mocno polityczny - chodzi o stanowisko prezydenta Warszawy. Fakt prowadzenia konsultacji, w których nie mówi się o szukaniu rozwiązań dla funkcjonowania metropolii jest dla nas dowodem, że ten cel jest jasno postawiony - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy i dodaje - Prosimy, apelujemy, a nawet żądamy, aby wycofać ten projekt ze ścieżki legislacyjnej. To będzie jedyny argument pokazania dobrej woli i szukania rozwiązań.

Mijają kolejne dni „konsultacji społecznych” poselskiego projektu ustawy o metropolii warszawskiej. Konsultacje są prowadzone w nierzetelny i nieprofesjonalny sposób. Wolontariusze PiS nie pojawiają się we wskazanych miejscach, nie są przygotowani merytorycznie do prowadzenia rozmów, zadają zmanipulowane pytania, często nie mają ze sobą ankiet, rozdają jedynie partyjne ulotki informacyjne.

Równolegle z konsultacjami miały być powołane zespoły problemowe. Zapowiedział to podczas marcowej konferencji Jacek Sasin, poseł wnioskodawca. Do tej pory nie zostały powołane.

Wzorcowe konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju Warszawy do 2030 roku

11 kwietnia br. rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju Warszawy do 2030 roku. Metoda, która została zaproponowana jest drastycznie odmienna od tej, jaką zaproponowano przy okazji prac nad ustawą o ustroju Warszawy. Każdy etap prac rozpoczynał się od dyskusji z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi. Pomysły były zbierane podczas debat, konferencji, a także za pośrednictwem ankiet, w których kilka tysięcy warszawiaków wypowiedziało się, o jakim mieście marzą w perspektywie kilkunastu kolejnych lat. Prace zaczęły się ponad półtora roku, i dopiero w zeszłym tygodniu został przedstawiony projekt dokumentu. Po zakończeniu konsultacji społecznych wszystkie zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane. Posłużą one do ulepszenia projektu strategii. Następnie strategia rozwoju Warszawa2030 zostanie przedłożona do zatwierdzenia Radzie m.st. Warszawy.

Nic o Nas bez Nas

Mieszkańcy Warszawy i okolicznych gmin nie zgadzają się na styl prowadzenia dialogu, ale przede wszystkim brak merytorycznej debaty na temat planowanych rozwiązań. Podwarszawscy i warszawscy samorządowcy podejmują liczne uchwały wyrażające sprzeciw wobec planowanej zmiany ustroju – jest ich już ponad 30 - wszystkie są zebrane i zobrazowane na stronie www.zdecydujmy.um.warszawa.pl.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda