Co dalej z Placem Defilad?
Stołeczny ratusz wybrał pracownię, która stworzyła najlepszy projekt zagospodarowania Placu Centralnego przed PKiN. Architekci postawili na połączenie miejskiego bruku z zielenią oraz przestrzeni placu z parkiem.
Ślady historii
Na Placu Centralnym będzie znajdować się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a od strony ulicy Marszałkowskiej zostanie zbudowany staw o powierzchni 140m2, który będzie okolony białym marmurem. Architekci zaskoczą nas również nietypowym układem bruku i trawników, które mają nam przypominać, gdzie mieściły się dawne ulice i kamienice. Linie dawnego Getta Warszawskiego zostaną uwidocznione dzięki czerwonym cegłom. Marlena Happach, architekt miasta uważa, że Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta.
Chwilowe przeszkody
Jedyny przejściowy problem, jak się pojawił to kamienna trybuna honorowa, którą trzeba rozebrać na czas realizacji projektu. Schody zostaną przesunięte 20 metrów w stronę PKiN, z powodu nierównej powierzchni, gdyż różnica poziomów wynosi ponad dwa metry. Po wypiaskowaniu trybuna wróci na swoje miejsce. „Lekko przykryta przez roślinność straci swój autorytarny wygląd i uzyska ludzki wymiar. A wraz z nią cały plac.” – piszą architekci. Ważnym elementem każdego placu są też pierzeje, czyli frontowe ściany zabudowy placu. Pierwszą stworzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, druga znajdzie się na wprost tych gmachów.
Nie na stałe
W pobliżu tymczasowo stanie stalowy pawilon z falującym dachem z tworzywa PCV. Znajdzie się również miejsce na zagajnik drzew szkółkowych. Drzewa zostaną posadzone na tyle płytko, że będzie je można przenieść w dowolne miejsce stolicy. A-A Collective ma ponad rok na przygotowanie dokumentacji projektowej placu Centralnego. Pozostaje tylko cierpliwie czekać na rozpoczęcie budowy.
fot.um.warszawa