mobile
REKLAMA

Co Warszawiacy chcą widzieć w Warszawie?

Poznaliśmy projekty dopuszczone do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Co może zostać zrealizowane w lewobrzeżnej części miasta stołecznego Warszawy w przyszłym roku? Prezentujemy kolejne pomysły

Marcin Kalicki
Co Warszawiacy chcą widzieć w Warszawie?

Na Bemowie miejscy urzędnicy pozytywnie zweryfikowali osiemdziesiąt dwa projekty. Jeśli taka będzie wola mieszkańców to w 2025 roku będą mogli oni skorzystać z nieodpłatnych treningów dla dorosłych, seniorów, rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Bezpłatne zajęcia w wodzie na Pływalni Pingwin”. Autorka pomysłu proponuje sześć różnych zajęć: Aqua Zumba, Aqua Senior, Aqua Stretching, Aqua Pilates, Aqua Mama i Aqua Family. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 148 040 zł.

To nie jedyna warta uwagi propozycja na Bemowie. Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy być może będą mogli skorzystać m.in. z: zajęć z nauki prawidłowego chodzenia z użyciem kijków – Nordic Walking, książkomatów ustawionych w dwóch miejscach – przy Szkole Podstawowej przy ul. Szobera oaz przy LXXVIII Liceum im. Anieli Krzywoń, zajęć tanecznych, bezpłatnej toalety na terenie Fortu Bema czy rozszerzonej oferty bemowskiej biblioteki po zakupie nowych pozycji książkowych.

Na ścianach dwóch bielańskich placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 289 przy ul. Broniewskiego 99a oraz Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Rudzkiej 6 mogą pojawić się w przyszłym roku kolejne murale, które w efektowny sposób zdobią coraz więcej nieruchomości w tej części Warszawy. Autorzy projektu „Ptasie murale i budki lęgowe na bielańskich szkołach” nie precyzują tego, które ptaki miałyby pojawić się na ścianach podstawówek. Chcieliby, aby zdecydowali o tym mieszkańcy w głosowaniu. Koszt całego pomysłu to 159 900 zł.

Dzięki budżetowi obywatelskiego być może uda się także wyremontować siłownię plenerową Centrum Rekreacyjno-Sportowego Bielany w Parku Olszyna. Stary, wysłużony sprzęt mógłby zostać wymieniony na nowy. – Siłownia plenerowa w Parku Olszyna jest przestarzała, mała i niedostosowana do potrzeb mieszkańców. Wyremontowanie jej i nadanie nowego bardziej profesjonalnego charakteru będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz rosnące mieszkańców na miejsce do aktywności fizycznej – zaznaczył w uzasadnieniu projektu jego autor – Krystian Głuch.

970 000 zł to koszt projektu „Zbudujemy wygodny i bezpieczny park kieszonkowy na Woli”. W ramach inwestycji na skwerze w rejonie ulic Żytniej i Młynarskie utworzona by została przyjazna zielona przestrzeń. Pomysł zakłada naprawę alejek, posadzenie drzew i krzewów, ustawienie ławek bujanych, leżaków, koszy na śmieci oraz tabliczki informacyjnej, jak również odtworzenie trawnika.

Jeśli mieszkańcy wybiorą w głosowaniu projekt „Wolski Festiwal Gier Planszowych” to do dwóch bibliotek – przy ul. Redutowej 48 oraz przy ul. Staszica 5a – trafi ponad sto trzydzieści gier. Dzięki temu będzie można organizować dla wszystkich chętnych bezpłatne wydarzenia np. turnieje, naukę gry, konkursy z nagrodami. Koszt pomysłu to 30 000 zł.

Dużo ciekawych pomysłów zgłoszono również na Żoliborzu. Tomasz Mielcarz proponuje organizację rodzinnych zawodów z coraz chętniej odkrywanej przez warszawiaków dyscypliny. – Projekt polega na organizacji turnieju gry w bule połączonego z piknikiem sąsiedzkim. Turniej odbędzie się na zasadach tradycyjnych, bez limitu wiekowego graczy – od eliminacji przez ćwierćfinały, półfinału do finału. Czas trwania turnieju zamknie się w jednym dniu. Nagrodą będzie puchar okolicznościowy. Teren turnieju będzie jednocześnie strefą piknikową dla graczy, ich rodzin i mieszkańców. W Centrum Lokalnym Żoliborz, w trakcie trwania turnieju, będzie można skosztować prostych potraw kuchni francuskiej – zaznacza autor w opisie swojego pomysłu.

W rejonie boiska do koszykówki na pl. Lelewela może pojawić się źródełko wody pitnej. – Dzięki temu sportowcy w upalne dni zawsze będą mogli napić się czystej, zimnej wody. Ze źródełka będą mogli korzystać również przechodnie niezależnie od wieku oraz sposobu poruszania. Projekt zapewni dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami – zapewnia Piotr Zaborowski, autor pomysłu.

Do 30 maja urzędnicy miejscy będą rozpatrywali odwołania do negatywnie zaopiniowanych zgłoszeń. Głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 15-30 czerwca. O tym, które pomysły będą realizowane w 2025 roku przekonamy się między 1 a 16 lipca, kiedy to zaplanowano ogłoszenie wyników.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda