Daj bratkom drugie życie
Bratki szukają nowych domów. Zarząd Oczyszczania Miasta rozda kwiaty, które wiosną ozdabiały pętle autobusowe i tramwajowe.
Przygarnij bratki
Zarząd Oczyszczania Miasta zmienia ukwiecenie na pętlach komunikacji miejskiej – z wiosennego na letnie. Kolorowe bratki zastąpią begonie. Ale bratki wciąż są w dobrej kondycji, więc po przesadzeniu mogą cieszyć swoim widokiem aż do jesieni. A że jesienna akcja, kiedy to mieszkańcy adoptowali pelargonie, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem, ZOM zdecydował się na powtórzenie akcji z roślinami sezonowymi w czerwcu.
Kwiaty z pętli do adopcji
Bratki będzie można zabrać z pętli 22 i 23 czerwca, we wtorek i środę, od godziny 7 do ostatniego kwiatka. Akcja obejmuje pięć przystanków końcowych.
Wtorek:
- Żerań FSO, pętla autobusowa przy ul. Modlińskiej,
- Nowe Bemowo, pętla autobusowa i tramwajowa przy ul. Powstańców Śląskich.
Środa:
- Wiatraczna, pętla tramwajowa na rondzie Wiatraczna,
- Wilanów, pętla autobusowa przy zbiegu ulic Przyczółkowej i Wiertniczej,
- Okęcie, pętla tramwajowa przy al. Krakowskiej P+R.
Osoby chętne do przyjęcia bratków powinny mieć ze sobą pojemniki, torby lub kartony do transportu roślin. Kwiaty będzie można zabrać bezpośrednio z konstrukcji oraz od pracownika firmy ogrodniczej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Jak zadbać o bratki
Bratki nie mają dużych wymagań, wystarczy im uniwersalna ziemia ogrodowa. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne, stale wilgotne. Podczas podlewania wodę należy kierować bezpośrednio do ziemi lub na podstawkę doniczki, omijając liście i kwiaty. Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek – w ciągu dnia słońce osusza roślinę, a nadmiar wilgoci odparowuje.
Żeby bratki długo kwitły trzeba usuwać przekwitające kwiaty. Dzięki temu prostemu zabiegowi roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, a zacznie wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Warto też obrywać obumierające listki, na których mogą pojawić się plamy lub inne objawy chorobowe. Przeglądanie na bieżąco i usuwanie chorych części roślin ogranicza dalszy rozwój infekcji.
Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta