mobile
REKLAMA

Drewniak Burkego przejdzie remont. Podpisano umowę

Podpisano umowę na remont Drewniaka Burkego na Pradze Północ. Jak przypomina Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków -Drewniany budynek przy ulicy Kawęczyńskiej 26 był oficyną murowanej kamienicy. Od momentu powstania, czyli od ok. 1890 roku przez kolejne 126 lat był stale zamieszkiwany. Podpisanie umowy z wykonawcą otwiera nowy rozdział w historii tego zabytku.

mat.pras.
Drewniak Burkego przejdzie remont. Podpisano umowę

- Ten budynek jest bardzo ważny, bo jest jednym z ostatnich drewnianych zabytków Pragi. Cieszę się, że jesteśmy w tym miejscu, że mamy środki rządowe, miejskie, mamy wykonawcę – więc wszystkie wstępne problemy zostały przezwyciężone – powiedziała podczas podpisania umowy Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. - Jeśli chodzi o program rewitalizacji Pragi to staramy się krok po kroku go realizować i mamy do tego wielką determinację, aby zmienić okolicę wokół takiego miejsca jak drewniak Burkego - dodała.

Przetarg na remont drewnianej oficyny ogłosił ZGN Praga-Północ. Z nadesłanych ofert została wybrana firma Max-Bud Tomasza Wójcika i z nią podpisano umowę. 

O pieniądze na remont konserwatorski Warszawa złożyła wniosek na początku 2023 r. Dotyczył on dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W drugim etapie programu na remont tego unikatowego praskiego zabytku miasto otrzymało 3,5 mln zł. W końcu sierpnia 2024 r. Rada Miasta zwiększyła kwotę na remont i w kolejnym postępowaniu przetargowym można było wyłonić wykonawcę. 

Remont, który niebawem ruszy ma za zadanie nie tylko przywrócić dobrą kondycję zabytku, ale także uratować i wykorzystać, jak najwięcej oryginalnej, historycznej substancji budynku. Wyremontowany zostanie także placyk przez budynkiem. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec 2026 r. 

Dotychczasowe prace

Pogarszający się stan pustostanu zahamowano w 2020 r. kiedy miasto przeprowadziło prace zabezpieczające. Skupiono się na tych elementach, które mogły się przyczynić do uszkodzenia budynku, a więc uszczelniono dach, rozebrano kominy, które groziły zawaleniem, budynek usztywniono ściągami i podstemplowano stropy. Zaizolowano przed wilgocią fundamenty. Wykonano też opryski przeciwgrzybicze a teren wygrodzono.
Te działania pozwoliły zabytkowi dotrwać do momentu kompleksowego remontu, który rozpocznie się wkrótce.

 

fot. oraz źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda