Edukacyjny głaz stanie nad Wisłą
W ramach projektu Life+ WislaWarszawska.pl, w pobliżu Mostu Gdańskiego, na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, powstaje budynek inspirowany fakturą i kształtem kamieni polodowcowych. Odbywać się tu będą m.in. warsztaty i wykłady tematycznie związane z Wisłą. Będzie też polana rekreacyjno piknikowa.
Na Golędzinowie, jednym z osiedli dzielnicy Praga-Północ, powstaje nietypowy budynek. Swoim wyglądem przypominać będzie wydrążony kamień polodowcowy porośnięty mchem. Niedawno podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.
– To jest projekt bardzo nietypowy. Bo po raz pierwszy robimy projekt, który jest poświęcony tylko i wyłącznie ptakom, ale tym dziko żyjącym ptakom – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Autorem projektu jest eM4 Pracownia Architektury Brataniec z Krakowa, zwycięzca ogłoszonego przez stołeczny ratusz konkursu na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu.
Obiekt będzie dwukondygnacyjny, a jego front w pełni przeszklony, co zapewni jego użytkownikom zachwycanie się okoliczną przyrodą bez względu na panujące w danej chwili warunki pogodowe. Obok powstanie też polana rekreacyjna. Miejsce doskonałe nie tylko do wypoczynku, ale i do prowadzenia edukacyjnych zajęć w terenie. Bo nietypowy budynek przypominający do złudzenia głaz ma być tak naprawdę pawilonem edukacyjnym, w którym prowadzone będą warsztaty, wykłady i lekcje przybliżające warszawiakom informacje związane z ekosystemem królowej polskich rzek.
– W tym pawilonie będziemy uczyć, jakie ptaki mamy i w jaki sposób my, ludzie, powinniśmy z nimi w tym środowisku nietypowym, jakim jest granica miasta i natury, zachowywać się – mówił wiceprezydent Warszawy. I dodał, że w bliskim sąsiedztwie, bo 300-400 metrów dalej, znajduje się też inny ptasi projekt „Ptasi azyl”, który zrealizowany został również ze środków europejskich po to, by ptaki ratować.
Warto też podkreślić, że edukacyjny pawilon, który powstaje niedaleko mostu Gdańskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego i praskiej ścieżki rekreacyjnej, jest zwieńczeniem wiślanego projektu Life+ WislaWarszawska.pl.
– Ten budynek to będzie, mam nadzieję, wisienką na torcie Projektu Life + Wisławarszawska.pl, który właśnie jest poświęcony ochronie siedlisk lęgowych ptaków, głównie siweczek. Natomiast to, co nam przyświecało, taka idea, żeby postawić budynek edukacyjny nad Wisłą to właśnie to, że dzieci, głównie dzieci warszawskie uczą się o Wiśle, ale nie nad Wisłą. I są dzieci, które tak naprawdę nad Wisłą wcale nie bywają. I w związku z tym ten pomysł, żeby tutaj nad samą Wisłą, na tym terenie wciąż bardzo dzikim, powstał budynek edukacyjny o Wiśle również dla młodzieży, również dla dorosłych. I mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w wykorzystaniu tego terenu na cele głównie pro przyrodnicze, również edukacji przyrodniczej i rekreacji – powiedziała Iwona Zwolińska, kierownik Projektu Life+ podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. I zaznaczyła, że to miejsce ma być inspirujące, bo właśnie tu edukacja będzie mieszać się z rekreacją, a po obejrzeniu ekspozycji będzie można od razu ruszyć w plener i szukać przywoływanych przedstawicieli fauny i flory.
Zgodnie z projektem, obok pawilonu edukacyjnego, powstanie też parking. Przewidziano tu piętnaście miejsc dla samochodów osobowych i dwa dla autokarów. Pojawią się również stojaki na rower i stacja Veturilo.
Projekt Life + jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Program rozpoczął się w 2011 roku i objął szereg działań "miękkich" (takich jak informacja, edukacja i promocja), jak i dużych inwestycji, związanych głównie z ochroną ptaków.
Co ciekawe, architekci nie ukrywają, że znajdujące się na tym terenie liczne głazy narzutowe stanowiły dla nich inspirację projektu.
– Projekt jest wyjątkowo trudny i wymagający. Wykonawca, który z pasją zabrał się za prace ma wyzwanie. Wspólnie będziemy starać się, by to zrealizować. Ten projekt jest ważny i też jest taki nietypowy. Zazwyczaj robimy budynki proste. Ten nie jest prosty. Ale przystępując do pracy konkursowej, jakby ten projekt wypłynął z tego miejsca. Bo jakby się państwo przeszli tam dalej - leży tam taki mniejszy głaz i od niego była inspiracja. Potem okazało się, że i w Wiśle są takie progi, właśnie praskie, na których kiedyś szwedzkie łodzie się zatrzymały. Teraz będzie to atrakcja dla wszystkich, a dla nas wielki zaszczyt, że coś tu będzie naszego autorstwa – zdradził Marcin Brataniec, autor projektu budynku.
Inwestycję realizuje Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią pięć milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, to już w sierpniu zamknięty zostanie stan surowy budynku, zaś jego otwarcie dla odwiedzających planowane jest w październiku.
Anna Tomasik / Foto: materiały prasowe / UM Warszawa