Egipt nad Wisłą, czyli spotkanie z archeologiem
W Centrum Kultury Ochoty odbyło się spotkanie poświęcone historii oraz kulturze starożytnego Egiptu. Okazuje się, że w Polsce, a także w samej stolicy można z odnaleźć wiele miejsc i historii, które zostały zainspirowane krajem faraonów. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Spotkanie pt. „Egipt nad Wisłą. Dotknąć przeszłość” odbyło się w Centrum Kultury Ochoty w piątek o godzinie 16:00. Wykład zgromadził dużą grupę zainteresowanych, którzy z uwagą słuchali pani archeolog Joanny Borowskiej. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów, w którym znalazło się również wiele interesujących zdjęć samej autorki.
Jak mogli się przekonać zgromadzeni, starożytny Egipt, jego sztuka i kultura nie są w Polsce żadną nowością. Już Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany Sierotką próbował przywieźć do kraju egipskie mumie. Pech chciał, że spoczęły na dnie morza gdzieś obok Cypru. Szlachcic był jednym z wielu naszych rodaków, którzy podróżowali i inspirowali się krajem faraonów. Do bogatego grona należeli również Juliusz Słowacki, Bolesław Prus oraz Edward Okuń
Prezentowana przez panią archeolog historia prowadziła przez kolejne wieki i przedstawiała powracająca wciąż modę na Egipt. Wyprawa Napoleona z 1798 r. spowodowała, że w całej Europie, w tym również na terenach dawnej Rzeczypospolitej niezwykle wzrosło zainteresowanie historią starożytnego Egiptu i artefaktami z nią związanymi. Był to tylko jeden z przykładów wskazanych przez prowadzącą.
Na prezentowanych slajdach można było obejrzeć znajdujące się w Polsce i Warszawie obiekty, które powstały z inspiracji historią Egiptu. Za przykład może służyć Świątynia Egipska w Łazienkach lub obelisk ustawiony przed Pałacem Kultury. Śladów jest zdecydowanie więcej. Na Powązkach innych stołecznych cmentarzach wiele nagrobków nawiązuje swoim kształtem do architektury z czasów faraonów.
W Centrum Kultury Ochoty cyklicznie odbywają się wykłady poświęcone różnorodnej tematyce historycznej. Już w najbliższy piątek 16 lutego odbędzie się spotkanie poświęcone muzyce kresowej, Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.