Ekopoukładani – wymień elektroodpady na rośliny
Letnie kwiaty w zamian za elektrośmieci. W sobotę, 26 czerwca podczas warszawskiej akcji "Ekopoukładani" na Targu Śniadaniowym, mieszkańcy mają okazję pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i starych baterii.
Miasto zachęca do recyklingu problematycznych odpadów rozdając sadzonki.
Zepsuty blender, żarówka, niedziałający telefon, uszkodzone zabawki na baterie - wiele elektroodpadów zalega w domach warszawiaków. Ten rodzaj śmieci wymaga właściwej utylizacji. W ostatnią sobotę czerwca, w godz. 10.00-15.00, przy al. Wojska Polskiego 1 (Żoliborz) miasto szykuje specjalną zbiórkę „Ekopoukładani”. Na uczestników akcji czekają sadzonki - aksamitki, petunie, begonie, szałwie i lobelie.
Przynieś elektroodpad, otrzymaj kupon na roślinkę
Każdy jeden kupon to jedna sadzonka kwiatów. Mieszkańcy przekazujący elektroodpad do punktu ElektroEko otrzymają w zamian kartonik, według przelicznika:
- mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) = 1 kupon;
- średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) = 2 kupony;
- duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 kupony;
- baterie - 20 szt. = 1 kupon, 40 szt. = 2 kupony, 60 szt. = 3 kupony.
Uwaga, kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne. Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Akcja „Ekopoukładani” trwa do godz. 15.00 lub do wyczerpania zapasów sadzonek. Aktualności o akcji można śledzić na wydarzeniu na Facebooku.
Śniadanie w słońcu, na leżaku - stolica wolnego czasu
Podczas Targu Śniadaniowego w godz. 9.00-16.00 (przy al. Wojska Polskiego 1, niedaleko stacji metra Plac Wilsona) mieszkańcy mają okazję spotkać się w cieniu drzew, wypocząć na leżaku oraz kupić i spróbować regionalnych przysmaków z całej Polski, dań kuchni egzotycznych czy też naturalnych kosmetyków. Aby uniknąć nadprodukcji plastiku, potrawy i napoje podawane są głównie w naczyniach biodegradowalnych. Wydarzenie odbywa się cyklicznie, w każdy słoneczny weekend.
Recykling elektroodpadów
Tylko w przeciętnym smartfonie znajduje się platyna, pallad, miedź, złoto, srebro i sporo tzw. „metali ziem rzadkich”, czyli cennych pierwiastków używanych w przemyśle. Są one w części odzyskiwane, jeśli trafią do odpowiedniego zakładu recyklingu. Mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie pozbyć się elektrośmieci na cztery sposoby:
- w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10.00–14.00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie operatora;
- bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt. Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;
- w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów) i Płytowej 1 (Białołęka);
- w Mobilnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny otwarcia punktów dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;
Za pomocą warszawskiej wyszukiwarki Segreguj na 5 można łatwo sprawdzić, gdzie prawidłowo wyrzucić dany odpad.
Fot. UM Warszawa