Festiwal „Przestrzeń wolności” i kapsuła czasu
Festiwal „Przestrzeń wolności”, przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to całodniowe, plenerowe wydarzenie, które odbędzie się w sobotę, 13 października, w godzinach 12.00-20.00, na Krakowskim Przedmieściu i pl. Zamkowym.
- Naszą niepodległość świętujemy radośnie i jak pokazał np. Korowód poloneza – bardzo tłumnie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Zapraszam na festiwal, który będzie największym wydarzeniem jakie przygotowaliśmy na stołeczne obchody 100-lecia niepodległości.
Na warszawiaków będą czekały liczne atrakcje, nawiązujące zarówno do przeszłości, jak ukazujące perspektywy rozwoju stolicy. Przy pomniku Kopernika w strefie Starej Warszawy, w godz. 12.00-18.00, publiczność do zabawy zapraszać będzie grupa „Warszawiaki”, propagująca gwarę warszawską i wszystko, co łączy się z czasami przedwojennymi - m.in. Kabaret Wiecha i Kapelę Czerniakowską.
Na scenie przy hotelu Europejskim, w przestrzeni nazwanej Salonem Warszawy, w godz. 12.00-18.00, rozciągającej się od kościoła Wizytek do ul. Karowej, zaplanowaliśmy koncerty i potańcówki przy dźwiękach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Voice Bandu z Eweliną Flintą. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się program „Pióra, rewie i kabaret”, w którym przypomnimy słynne przeboje warszawskich kabaretów. W Domu Spotkań z Historią w Starym Kinie będzie można obejrzeć pięć warszawskich prezentacji (ok. 35 min. każda) ilustrowanych bogatym materiałem filmowym. W przerwach będzie pokazywany film „Warszawa 1935”.
Program
12.00 – Sto lat temu w Warszawie – Prowadzenie: Jerzy S. Majewski (varsavianista)
13.00 – Warszawa zapamiętana, czyli stolica we wspomnieniach mieszkańców. Na podstawie zbiorów AHM – Prowadzenie: Iwona Makowska (Archiwum Historii Mówionej)
14.00 – Jak stolicę budowano – Prowadzenie: Ryszard Mączewski (varsavianista, Fundacja Warszawa 1939.pl)
16.00 – Warszawa na sportowo – Prowadzenie: Robert Gawkowski (historyk sportu)
17.00 – Się kręci! Czyli jak produkowano filmy w Warszawie – Prowadzenie: Joanna Preizner (filmoznawczyni)
Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – malowanek, zgadywanek, warsztatów ekologicznych i plastycznych.
Oprócz podróży w czasie - poprzez ostatnie stulecie historii Warszawy - skupimy się również na perspektywach rozwoju stolicy. Liczne wystawy, warsztaty i prezentacje (pod Biblioteką Rolniczą) współorganizowane ze spółkami miejskimi, pokażą zmiany jakie w ostatnich latach zaszły w stolicy.
Kulminacyjnym punktem programu o godz. 15.00 będzie zakopanie kapsuły czasu u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej oraz koncert trzech tenorów, którzy zaśpiewają na balkonie hotelu Bristol najsławniejsze piosenki Jana Kiepury.
Na całym Krakowskim Przedmieściu spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne, zabytkowe samochody i autobusy. Nad wydarzeniem czuwać będą również: marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz William Lindley.
Festiwal zakończymy o godz. 18.00 koncertem na pl. Zamkowym z udziałem gwiazd polskiej estrady oraz wspólnym śpiewaniem widzów. Wystąpi wiele gwiazd polskiej estrady i telewizji - Monika Dryl, Danuta Błażejczyk, Kasia Popowska, Siostry Melosik, Agnieszka Twardowska, Małgosia Ostrowska, Ewelina Lisowska, Natalia Sikora, Andrzej Krzywy, Filip Lato, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Piotr Salata oraz chór Sound and Grace. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. W repertuarze koncertu znajdą się m.in. takie przeboje, jak: Sen o Warszawie, Upływa szybko życie, Zanim zrozumiesz, Warszawa da się lubić, Rozkwitały pąki białych róż, Małgośka, Stacja Warszawa, Kocham Cię jak Irlandię, Piosenka o mojej Warszawie, Przeżyj to sam, Chcemy być sobą i wiele innych. Koncert poprowadzi Barbara Kurdej – Szatan.
Organizator wydarzenia: Miasto Stołeczne Warszawa.
Co za sto lat warszawiacy znajdą w kapsule czasu?
Kapsuła czasu, która zostanie zakopana 13 października przy Krakowskim Przedmieściu, pomieści w sobie wszystko to, co chcemy zaprezentować naszym następcom, przyszłym warszawiakom, którzy mamy nadzieję, odkopią ją w roku 2118 – i może się trochę zdziwią jak my tu sto lat temu żyliśmy.
Wymiary metalowej kapsuły: wysokość 100 cm, średnica 40 cm.
Zawartość m.in.:
1. Warszawska Księga Wolności
- karty z podpisami i wpisami warszawiaków
- płyta z nagranymi podpisami i wpisami
2. Partytura i nagranie zwycięskiego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”.
3. Dane warszawskie.
4. Flaga Warszawy.
5. Warszawska Karta Miejska.
6. Publikacja z informacjami:
- o najważniejszych wydarzeniach sportowych, inwestycjach ośrodkach sportu etc.
- dane dotyczące zabytków warszawskich,
- dane przekazane przez Wodociągi i ZTM,
- lista warszawskich inwestycji oświatowych.
7. Mapy Warszawy z 1918 r. i 2018 r.
8. Pamiątki przygotowane w ramach projektu „Warszawa Chopina”.
9. Koszulka i numer startowy tegorocznego Biegu Niepodległości.
10. Bilet na wydarzenie sportowe.
11. Bilet na wydarzenie kulturalne.
12. List Jana Pawła II o wolności.
13. Ulotki informacyjne miejskich instytucji kultury.
14. Fotografie projektu „Portret rodzinny na 100-lecie” (140 portretów rodzin warszawskich, autorstwa Filipa Ćwika).
15. Przypinka z herbem.
16. Spot warszawski.
17. Body „Jestem z Ciebie dumna”.
18. Receptura pączka Cukierni Zagoździńskich przy ul. Górczewskiej.
Zobacz spot 100-lecie niepodległości.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. E.Lach - Prezydent Warszawy zaprasza na Festiwalam "Przestrzeń wolności".