mobile
REKLAMA

Film w Warszawie, Warszawa w filmie

Stolica to wymarzony plan filmowy. Tylko w 2021 roku ekipy filmowe zrealizowały tu w sumie ponad tysiąc dni zdjęciowych! Ulice, zabytki, fasady i wnętrza warszawskich budynków, stołeczne osiedla – „grają” zarówno w krajowych, jak i zagranicznych produkcjach. A miasto cały czas wspiera filmowe inicjatywy, wydarzenia i ciekawe projekty edukacyjne.

Informacja prasowa
Film w Warszawie, Warszawa w filmie

Dofinansowanie filmów

W ubiegłym roku aż 16 filmom przyznano wsparcie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego - w sumie 2,2 mln złotych. MiWFF to największy filmowy fundusz regionalny w kraju, który umożliwia produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych związanych z Warszawą. Dzięki kolejnej trzyletniej umowie, którą podpisały w 2021 r. Urząd m.st. Warszawy oraz urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wysokość Funduszu wzrośnie w 2023 roku do 2,6 mln zł. 

Prowadzeniem MiWFF zajmuje się Mazovia Warsaw Film Commission, działająca w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jej zadania to wsparcie lokalnej branży filmowej, przyciąganie talentów i wzmacnianie pozycji Warszawy i województwa mazowieckiego jako wiodącego ośrodka filmowego w kraju, z potencjałem współpracy międzynarodowej. MWFC realizuje też między innymi programy Film the Book łączący branżę audiowizualną z wydawcami książek czy skierowane do scenarzystów Script Wars i nowy program Script Mentoring.

Promowanie kin studyjnych

W 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych – programu będącego odpowiedzią na spowodowany pandemią kryzys w branży kinowej. Kina studyjne stanowią ważne dla miasta ośrodki kulturalne, będące także istotnymi podmiotami promocji polskiej kinematografii (wiele polskich filmów nie ma szerokiej dystrybucji kinowej poza siecią kin studyjnych). Tydzień zorganizowało dziesięć warszawskich kin zrzeszonych w ogólnopolskiej sieci kin studyjnych i lokalnych. Impreza planowana jest jako wydarzenie cykliczne.

Finansowanie edukacji filmowej

Stolica wspiera też działania związane z edukacją kulturalną. W Warszawie odbywa się wiele całorocznych programów, adresowanych do różnych grup odbiorców. Wiele ciekawych propozycji ma Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które organizuje m.in. filmowe lekcje dla uczniów, webinary dla nauczycieli, filmowe warsztaty rodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszy się SKOK W DOK – program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym, jedyny taki w Polsce, w ramach którego wypracowywane są pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci, przy ich aktywnym udziale. Prezentacja najciekawszych pomysłów z drugiej edycji programu odbędzie się w maju, podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Fot. mat. dystrybutora/fot. Łukasz Bąk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda