mobile
REKLAMA

Jak kobiety wpływają na życie stolicy? Portret warszawskich pań w liczbach

Według danych statystycznych, na stu mężczyzn w Warszawie przypada ponad sto siedemnaście kobiet. W jakich zawodach kobiety dominują liczebnie nad mężczyznami?

Jakub Bielawski
Jak kobiety wpływają na życie stolicy? Portret warszawskich pań w liczbach

Kobiety mają głos

W stolicy znajduje się 11 szpitali i ponad 110 przychodni, w których zatrudnione są kobiety na różnorodnych stanowiskach. Są to prezeski, dyrektorki, ordynatorki, lekarki, pielęgniarki, położne, kierowniczki, salowe i pracownice administracji. Kolejną dziedziną zdominowaną przez kobiety jest edukacja miejska – wśród prawie 45 tys. pracowników ponad 800 placówek oświatowych kobiety stanowią ponad 80 proc.

- Zdrowie i edukacja to dwa najważniejsze obszary funkcjonowania miasta, na które Warszawa łoży olbrzymie środki – czego przykładem jest m.in. utworzenie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet czy budowa Szpitala Południowego na Ursynowie. Budujemy nowe placówki medyczne, kupujemy nowoczesny sprzęt, ale również od lat apelujmy do rządu o zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, bo zdrowie znajduje się na samym szczycie piramidy potrzeb człowieka – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną i edukację.

Miasto zainwestowało ponad 300 mln zł w budowę Szpitala Północnego, prawie 150 mln zł w rozbudowę Szpitala Mokotowskiego oraz dodatkowe środki na modernizacje Szpitala Praskiego i Szpitala Żoliborskiego, remonty i budowy przychodni, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Warszawski samorząd finansuje procedury in vitro, zapewnia bezpłatną opiekę w żłobkach i przedszkolach, oferuje programy zdrowotne i opiekę senioralną. To są ogromne pieniądze, które przeznaczamy, aby mieszkankom i mieszkańcom żyło się godniej i łatwiej – wylicza Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Rząd zabiera fundusze, więc samorząd musi dokładać

W ramach działań na rzecz rozwoju edukacji, w stolicy od 2018 r. powstało prawie 40 nowoczesnych obiektów, w tym 26 przedszkoli i 12 szkół. To oznacza ponad 13 tys. dodatkowych miejsc dla dzieci i młodzieży.

Na edukację, która jest jednym z naszych priorytetów, przeznaczamy z budżetu miasta coraz więcej pieniędzy – w przyszłym roku wydatki bieżące na oświatę wyniosą ponad 7 mld zł. Dodam, że rządowa subwencja oświatowa nie wystarczy nawet na pensje, zatem w ogromnym stopniu ciężar utrzymania edukacji spoczywa na barkach samorządu – wylicza Renata Kaznowska, i dodaje: – Nasze możliwości dokładania coraz więcej pieniędzy do oświaty, po prostu się kończą – a przypomnę, że w wyniku tzw. Polskiego Ładu, dochody Warszawy w ciągu tylko 5 lat zmniejszą się o ponad 9 mld zł. To demolowanie finansów samorządu, na czym tracą wszystkie mieszkanki i wszyscy mieszkańcy Warszawy.

Dyrektorka warszawskiej szkoły podstawowej, Wioletta Krzyżanowska, zwraca uwagę, że sytuacja kadry oświatowej jest bardzo trudna: – Połowa nauczycielek w mojej placówce pracuje na więcej niż jeden etat, a mamy coraz więcej wakatów. To jest bardzo ciężka praca, dlatego dziękuję kadrze, że została i pracuje w kolejnym roku szkolnym.

Zaś Aldona Prekiel, koordynator ds. pielęgniarstwa w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet, opisuje sytuację w opiece zdrowotnej: – Do 2030 r. 60 proc. położnych i 65 proc. pielęgniarek w Polsce będzie w wieku emerytalnym. Najwyższy czas działać, aby kolejne pokolenia na rynku pracy wybierały karierę w zawodach medycznych.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda