Jak sztuka „przerobi” gdańską Przeróbkę? 13. edycja festiwalu NARRACJE już wkrótce
Festiwal NARRACJE rzuca światło na kolejną dzielnicę Gdańska – Przeróbkę. Artyści i artystki zaczerpną z jej (niemal) nieograniczonego potencjału: świadomi wyzwań wynikających z wpływu ludzkiej działalności na przyrodę, postarają się spojrzeć w przyszłość i zaproponować nam swoje interpretacje tego, co nadchodzi. Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zachęcają, by 18 i 19 listopada wyjść z domu i dać się porwać miejskim opowieściom snutym wokół tytułu tegorocznej edycji „EXPO Przeróbka. Byliśmy, jesteśmy, będziemy”. Kuratorkami wydarzenia są Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska.
NARRACJE dają powód, by w listopadowe wieczory odkrywać miasto na nowo – w pojedynkę, razem z przyjaciółmi czy rodziną. W programie dwudniowego festiwalu sztuki w przestrzeni miejskiej znajdują się: oprowadzania po pracach artystycznych, oprowadzania kuratorskie, spacer z mieszkańcami dzielnicy, aktywności edukacyjne dla dzieci i opiekunów oraz wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym DNO zaaranżowanym przez Kolektyw Gnojki w jednej z hal dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.
W haśle „byliśmy, jesteśmy, będziemy”, upamiętnionym przez stojący tu do niedawna głaz, dostrzegamy międzygatunkowy miks: działań człowieka w przeszłości, istniejącej dziś materii otoczenia oraz potencjału wszystkich istot, które się tu pojawią w przyszłości. EXPO to największe wystawy prezentujące dorobek krajów, miast, społeczności. Ich motywami przewodnimi są często wyzwania, którym zmuszeni jesteśmy stawić czoła. Zapraszamy zatem na EXPO Przeróbka! Spotkajmy się, by w tym, co niedoceniane i poboczne znaleźć olśniewające podpowiedzi – zapraszają kuratorki, Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska.
Podczas wydarzenia zobaczymy prace następujących artystów i artystek: Paweł Błęcki, Natalia Budnik i Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), Elżbieta Jabłońska, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Mirek Kaczmarek, Robert Kuśmirowski, Diana Lelonek, Piotr Pawlak, Joanna Rajkowska, Alicja Rogalska, Katarzyna Roj, Mikołaj Szpaczyński, Maryna Tomaszewska, Jaśmina Wójcik, Paweł Żukowski.
Tegoroczny Klub Festiwalowy to prawdziwe DNO. Zaaranżowany w hali na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Zakładu Kolejowego (hala 25b, Grupa Profit, ul. Siennicka 25) pogrążać będzie każdego dnia od 17.00 – w piątek do 24.00, a w sobotę do 01.00. O bar zadba Lang.fuhr, a o program muzyczny, aranżację i atmosferę Kolektyw Gnojki. Zagrają: Filip Skuras, Gosia Wrzosek i ASTMA, Kolektyw Gnojki, Mchy i porosty.
Spacery z przewodnikami i przewodniczkami ruszać będą co 30 minut od 17.30 do 22.00 spod Punktu Info zlokalizowanego przy ul. Siennickiej 10a. W piątek i sobotę pierwszy spacer wyruszający spod Punktu (17.00) będzie oprowadzaniem kuratorskim. Każdego dnia odbędą się także spacery edukacyjne dla dzieci (obowiązują zapisy, informacje na narracje.eu), spacery w języku ukraińskim i angielskim. W sobotę o godz. 14.00 spod Biblioteki Przeróbka (ul. Kryniczna 10) wyruszy także spacer z mieszkańcami. W zlokalizowanej tuż przy Klubie strefie gastronomicznej znajdą się foodtrucki. Na trasie można zjeść w lokalnej Pizzerii Enigma 22 (ul. Bajki 11b), która w trakcie NARRACJI otwarta będzie dłużej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a zapisy obowiązują wyłącznie na spacery edukacyjne.
Na Przeróbkę najłatwiej dostać się tramwajami nr 8 i 9 (przystanek: „Przeróbka”). Dzięki uprzejmości ZTM w czasie trwania festiwalu zwiększona została częstotliwość kursowania tramwaju nr 9 na trasie Strzyża PKM-Przeróbka-Strzyża PKM. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny będzie w Punkcie Info oraz można go pobrać ze strony www.narracje.eu. Z przystanku „Przeróbka” kursuje autobus nocny N8. Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych w okolicy, zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej.Szczegółowy program znajduje się na stronie narracje.eu.
fot. media.gdansk.pl