Jak zmieni się Plac Defilad?
Miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs na przebudowę centralnej części Placu Defilad. Roboczo fragment przestrzeni, którego koncepcję zagospodarowania chce ustalić Ratusz, nosi nazwę Placu Centralnego. Projekty zgłaszać można do 24 października. Po tym czasie wyłonionych zostanie pięć prac konkursowych, które poddane zostaną konsultacjom społecznym.
Placem Centralnym nazwano fragment Placu Defilad, znajdujący się pomiędzy ulicą Marszałkowską a wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki. W przyszłości graniczył on będzie od strony północnej z budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Od strony południowej również planowane jest zamknięcie przestrzeni poprzez budowę obiektów o znaczeniu kulturalno-usługowym. Obecnie omawiana część Placu Defilad znajdująca się przez Pałacem Kultury i Nauki – z racji swojego położenia posiadająca naturalne walory reprezentacyjne – zajęta jest przez parking autobusów. Po wybraniu nowej koncepcji zagospodarowania parking ma zniknąć z centrum miasta.
Konkurs, ogłoszony przez Urząd Miasta, polega na opracowaniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Placu Centralnego. Projekty uwzględniać mają kilka aspektów wykorzystania planowanego terenu. Ma być to miejsce o znaczeniu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Odbywać się tu będą zarówno imprezy masowe, jak i niewielkie uroczystości. Plac ma umożliwiać mieszkańcom Warszawy spędzanie czasu wolnego, rekreację, wypoczynek. Ważnym aspektem jest uwzględnienie w projekcie zieleni miejskiej. Stworzenie planu będącego odpowiedzią na wszystkie potrzeby miasta będzie z pewnością wyzwaniem dla uczestników konkursu. Szacunkowy łączny koszt wykonania robót, określony w dokumentach przetargowych, dostępnych na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, nie może przekroczyć kwoty 20 milionów złotych brutto.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania konkursowego mija 4 sierpnia. Czas na przygotowanie i złożenie projektów uczestnicy konkursu mają do 24 października. W jury konkursowym zasiadać mają zarówno przedstawiciele miasta, jak i przedstawiciele instytucji, które będą miały swoje siedziby na placu, a także architekci (w tym sędziowie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP) i reprezentanci różnych stowarzyszeń miejskich. I tak w komisji zasiądą między innymi: Marlena Happach (Architekt Miasta), Michał Krasucki (Stołeczny Konserwator Zabytków), Michał Olszewski (Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy), Marek Piwowarski (Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy), Joanna Mytkowska (Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Michał Rudnicki (Teatr Rozmaitości w Warszawie), Bogna Świątkowska (Prezes Zarządu Fundacji Bęc Zmiana) oraz Leszek Wiśniewski (przedstawiciel Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze). Dzięki temu wybrane prace odpowiadać będą potrzebom i gustom rożnych grup interesów. Jury wyłonić ma spośród zgłoszonych prac pięć najlepszych, odpowiadających wymogom postawionym w regulaminie. W razie potrzeb regulamin dopuszcza udział w postępowaniu biegłych i konsultantów. Następnie, w oparciu o wybrane przez komisję projekty, przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Organizator konkursu przewiduje wystawę, na której zaprezentowane zostaną wszystkie zgłoszone prace. Taka odmienna formuła, dopuszczająca do głosu mieszkańców Warszawy już na tym etapie, podkreśla znaczenie tego miejsca i chęć ustalenia jego funkcji w taki sposób, aby spełniał oczekiwania wszystkich grup społecznych, urzędników, mieszkańców, turystów.