Już można podziwiać Warszawę z dachu Centrum Nauki Kopernik
Od wczoraj na Warszawę można spojrzeć z zupełnie innej, nowej perspektywy. Na dachu Centrum Nauki Kopernik otworzono wyjątkowe ogrody, z których można przyglądać się stolicy.
-Nasz ogród na dachu już na Was czeka! Od soboty (27 kwietnia) można bezpłatnie spacerować jego ścieżkami – przekazali pracownicy CNK.
Co można zobaczyć obserwując Warszawę z dachu CNK?
-Z każdej strony rozpościera się inny widok. Na wschodzie zobaczycie bulwary i drugi, dziki brzeg Wisły. Zachód to nowoczesne biurowce w centrum Warszawy oraz Pałac Kultury i Nauki. Patrząc na północ, dostrzeżecie ceglane dachy Starego Miasta i tętniące życiem bulwary wiślane. Z południowej strony widać budynek naszej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, PGE Narodowy oraz Most Świętokrzyski – wyjaśnia CNK.
Nie tylko widok na Warszawę
Jednak na dach Centrum Nauki Kopernik warto wejść nie tylko z uwagi na możliwość spojrzenia na Warszawę z nowej perspektywy.
Ogrody na dachu placówki bogate są w liczne rodzaje roślin.
- Znajdziemy tu gatunki, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są przyjazne dla owadów i ptaków. Wiele z tutejszych roślin jest genetycznie przystosowanych do życia w niesprzyjających warunkach – jak byliny (goździk, rozchodnik ostry i okazały), krzewy (pięciornik, hortensja bukietowa, kosodrzewina), trawy (kostrzewa sina, rozplenica) i krzewinki... Ich liście pokryte są włoskami (np. jukka karolińska, która podczas kwitnienia wygląda wyjątkowo ze swoimi wysokimi kwiatostanami) lub woskiem (goździki, kostrzewa sina). Niektóre rośliny jak sukulenty czy rozchodniki, w okresach dobrego zaopatrzenia w wodę gromadzą jej zapasy, są mięsiste i soczyste. Przez jakiś czas w naszym ogrodzie kaczka miała swoje gniazdo – przekazało Centrum.
Wejście na dach znajduje się od południa (od strony budynku PPK / od strony metra) zaś zejście z dachu od strony północnej (od strony skweru Cubryny / od strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej).
Ogrody w Centrum Nauki Kopernik można odwiedzaćdo końca sierpnia w godz. 10.00 – 20.00, a we wrześniu i październiku w godz. 10.00 – 17.00.
fot. FB CNK