mobile
REKLAMA

Kolejne odkrycia na budowie M2

Jeżeli ktoś zastanawiał się nad tym, po co przy budowie metra zatrudniony jest archeolog dziś ma kolejną odpowiedź na to pytanie. Jak informuje stołeczny ratusz na budowie bemowskiego odcinka linii M2 odkopano fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce czy osełkę.

oprac. IS
Kolejne odkrycia na budowie M2

W trakcie trwania prac budowlanych przy budowie warszawskiego metra, co pewien czas jesteśmy informowani o kolejnych odkryciach archeologicznych.

Tym razem chodzi o odkrycie przy budowie stacji Techniczno-Postojowej Karolin. – Odkrycia na Karolinie datować można na okres pomiędzy XIV a połową XVI wieku. Po wstępnych badaniach wiadomo już, że jamy te służyły jako miejsca, do których wrzucano śmieci podczas sprzątania miejscowych gospodarstw – podkreśla dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Jak podał warszawski ratusz odnaleziono dwa rodzaje ceramiki – zarówno zwykłą, kuchenną, którą prawdopodobnie wykonywał miejscowy garncarz, jak również – ekskluzywną, zdobioną listwami i żłobkowaniem, która służyła jako zastawa stołowa do przyjmowania gości i przygotowania potraw świątecznych.

W odkopanej jamie były szczątki zwierząt domowych, ale odkryto również osełkę z piaskowca służącą do ostrzenia sierpów lub noży. Z kolei wykopane fragmenty polepy glinianej wskazują, że stała tu prawdopodobnie wiejska chałupa. – Tego typu gliną wyklejano zewnętrzne i wewnętrzne ściany domów. Konstruowane były z grubych gałęzi lub kawałków drewna i uzupełniane właśnie gliną, a następnie utwardzane przy pomocy ognia – tłumaczy Wojciech Borkowski.

W pierwszej jamie znajdowały się też węgielki drzewne – dokładne badania wykażą, jakiego drzewa używano do przygotowywania potraw.

Na tym, jednak nie koniec. Na placu budowy odnaleziono równie przedmioty z XV wieku, czyli czasów króla Władysława Jagiełły. Jak podkreśla stołeczny ratusz są to przede wszystkim pozostałości ceramiki kuchennej, w której przygotowywano potrawy, ale już nie serwowano ich na stół. Tym, na co zwrócono uwagę w komunikacie ratusza jest fakt, że znaleziska te są bezcenne z uwagi na fakt, że na ich wewnętrznej części zachowały się pozostałości potraw, co umożliwi ustalenie, co jedzono w późnym Średniowieczu.

Znaleziska powiększą zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

 

fot. UMW


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda