mobile
REKLAMA

Kolejówka ma już 150 lat

W 1873 r. Zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej , z inicjatywy znanego warszawskiego bankiera i działacza społecznego Leopolda Kronenberga, utworzył Warsztat Instruktorski. Kształcił on początkowo 90 praktykantów w wieku 18-25 lat na maszynistów, „werkmajstrów”, mechaników i majstrów warsztatowych

Informacja prasowa
Kolejówka ma już 150 lat

Taki był początek warszawskiej „Kolejówki” – najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce, która w październiku 2023 r. uroczyście obchodziła swoje 150-lecie. Szkoła ta posiada trwałe miejsce w dziejach polskiej i warszawskiej oświaty. 70 lat temu przeniosła się z Chmielnej 88/90 do obecnego okazałego budynku (projekt inż. architekt Jan Goliński) przy ul. Szczęśliwickiej 56.

Uroczystości w „Kolejówce” miały dwie odsłony, bo jubileusz szkoły to przecież święto wszystkich, którzy ją tworzyli i tworzą nadal, zarówno obecnych uczniów, jak i absolwentów.

Gala jubileuszowa

13 października 2023 r. odbyła się oficjalna gala jubileuszowa.

W tym wyjątkowym dniu do placówki przybyli m.in.: Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy, Dorota Stegienka- Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochota, Krzysztof Wojciechowski – przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Krzysztof Grochowski - Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Dzielnicy Ochota, przedstawiciele Wojska Polskiego m. in. Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota, prezesi spółek kolejowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych ochockich placówek oświatowych ,dawni dyrektorzy, nauczyciele i inni pracownicy technikum, absolwenci. Nie zabrakło obecnych pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców.

Dyrektor szkoły - Agnieszka Borkowska-Gut w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na historię szkoły, która mimo przeróżnych dziejowych zawieruch uczyła i wychowywała kolejne pokolenia młodzieży. Część oficjalną dopełniły wystąpienia zaproszonych gości, którzy podkreślali, że 150 – letnia historia szkoły jest powodem do dumy, a jubileusz okazją do przekazania słów uznania wszystkim zaangażowanym w jej funkcjonowanie i proces kształcenia młodzieży. Popłynęło wiele miłych słów, gratulacji, życzeń i wspomnień. Na ręce pani Dyrektor złożono prezenty i kwiaty, wręczono jej Nagrodę Burmistrza . Taką nagrodą wyróżniono również dwoje nauczycieli.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, przybliżająca historię i teraźniejszość szkoły. Były w niej archiwalne i współczesne zdjęcia budynku, sal lekcyjnych, nauczycieli i uczniów.

Po części oficjalnej i artystycznej, słowno-muzycznej przygotowanej przez uczniów, goście w towarzystwie gospodarzy zwiedzali budynek szkoły, oglądali eksponaty w muzeum szkolnym i specjalnie na tę okazję przygotowane wystawy. Stacja Muzeum gościnnie zaprezentowała wystawę „Miastotwórcza rola kolei na Mazowszu”. Nie zabrakło również degustacji okolicznościowego tortu.

Dzień dla absolwentów

Sobota 14 października była dniem obchodów „absolwenckich”.

Najpierw odsłonięto w Parku 5 Sióstr kamień z tabliczką „Aleja Warszawskiej Kolejówki”, a potem uroczyście odsłonięto i poświęcono przed budynkiem szkoły większy kamień z pamiątkową tablicą. Honorową wartę pełniły dwa poczty ze szkolnymi sztandarami obecnym (Technikum nr 7) i poprzednim (Technikum Kolejowego).

Wreszcie wszyscy spotkali się auli szkolnej – razem 445 osób!

W tym uroczystym dniu na zaproszenie absolwentów przybyli Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki – zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota oraz obecna dyrektor szkoły i Agnieszka Borkowska-Gut ze swoim zastępczyniami oraz kierownikiem szkolenia praktycznego. Byli również dwaj dawni dyrektorzy szkoły Zbigniew Chałas i Jerzy Staniszewski. Przybyli zasłużeni dla Technikum Kolejowego panowie Janusz Kamiński b. minister komunikacji i Ryszard Olszewski b. naczelny dyrektor Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz Zdzisław Gosk– wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.

Zaproszenie absolwentów ze wzruszeniem przyjął również Grzegorz Rabanowski, syn inż. Jana Rabanowskiego, który był patronem szkoły w latach 1959-1990. Nie zabrakło oczywiście byłych, bliskich sercom absolwentów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Gromkimi brawami i okolicznościowym upominkiem powitano najstarszego z przybyłych na zjazd absolwentów –ukończył on technikum w 1953 r.

Uroczystość prowadziła pani Maria Pilich, która witając licznych obecnych na sali absolwentów i wychowanków „Kolejówki” podkreśliła, że byli i są oni zasłużeni na różnych polach: nauki, techniki, polityki, kultury, sztuki, literatury, biznesu, a także w sporcie (np. lekkoatleta Marian Woronin – wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 r.) i w Kościele rzymskokatolickim.

Przedstawiła następnie prezentację przypominającą fakty i ciekawostki z historii szkoły oraz osoby w niej pracujące. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem słuchali komentarza i patrzyli na archiwalne zdjęcia obu budynków szkolnych, sal lekcyjnych, warsztatów szkolnych, wnętrz internatu, szkolnych gabinetów lekarskich… Rozpoznawali swoich nauczycieli i kolegów.

Zebrani z przyjemnością wysłuchali serdecznych i ciepłych słów pani dyrektor Agnieszki Borkowskiej-Gut oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego.

Bardzo sympatyczna była część artystyczna uroczystości. Duet muzyczno-wokalny rozpoczął występ od zaintonowania „Sto lat”, które dla swoich nauczycieli zaśpiewali razem z nim wychowankowie. Wykonawcy zaprezentowali kilka piosenek, a przy ostatniej - „Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg” przez aulę przetańczył długi nauczycielsko-uczniowski „pociąg”.

Po zakończeniu uroczystości w auli absolwenci rozeszli się po korytarzach szkolnych, klasach, pracowniach przedmiotowych, byli w salach gimnastycznych, bibliotece i oczywiście muzeum. Z uśmiechem fotografowali się w ławkach i ze swoimi nauczycielami.

Poźniej nauczyciele i ich byli uczniowie spotkali się na uroczystym obiedzie. Wspomnieniom nie było końca i niektórzy to spotkanie zakończyli dopiero koło północy.

Wszystkie wydarzenia jubileuszowe osoby biorące w nich udział uznały za bardzo udane, a absolwenci … już czekają na kolejny zjazd.

Szacownej Jubilatce, która przetrwała czasy wojennych zawieruch, zmian ustrojowych i organizacyjnych, która wykształciła ponad 18 000 absolwentów życzymy dalszego rozwoju, sukcesów i kolejnych nowych przyjaciół.

fot.UDOchota

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda