mobile
REKLAMA

Koncerty Chopinowskie we współczesnym wydaniu

Odbywające się każdego lata w Łazienkach Królewskich Koncerty Chopinowskie należą do najstarszych imprez muzycznych stolicy - pierwszy recital odbył się w 1959 roku, wkrótce po tym, jak uroczyście odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina. Sam pomnik przechodził burzliwe dzieje, ale dzięki uporowi i pasji warszawskiego środowiska artystycznego powstał i trwa, a koncerty chopinowskie odbywać się mogą do dziś.

Artykuł sponsorowany
Koncerty Chopinowskie we współczesnym wydaniu

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach odbywają się od połowy maja do września w każdą niedzielę. Kto jednak nie zdążył na tegoroczny sezon letnich recitali, może wysłuchać ich w Pałacu Dziekana Muzeum Archidiecezji Warszawskiej codziennie przez cały rok.

Pomnik Fryderyka Chopina

Historia pomnika jest bardziej niż fascynująca - idea jego powstania zrodziła się wśród członków Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w roku 1889 - 40 lat po śmierci kompozytora - ale na jej realizację trzeba było czekać kolejne lata. Tak duże opóźnienie spowodowane było sytuacją polityczną Polski, która znajdowała się pod rosyjskim zaborem. Konkurs na wykonanie projektu pomnika udało się zorganizować dopiero w roku 1908, a wygrał go koncept rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 14 XI 1926 roku.

31 V 1940 roku, na polecenie gubernatora Hansa Franka, pomnik Fryderyka Chopina został wysadzony, a to, co z niego zostało, pocięte na mniejsze fragmenty i przekazane na złom. Dopiero po wojnie, w 1946 roku rozpoczęto poszukiwania ocalałych kopii i replik pomnika. Głowę odnaleziono w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów.

Cennym znaleziskiem natomiast okazał się gipsowy odlew zachowany w zniszczonym domu samego Szymanowskiego - na jego podstawie grupa rzeźbiarzy odtworzyła model odlewu, a gotowy pomnik został oficjalnie i uroczyście odsłonięty 11 V 1958 roku. Już w kolejnym roku odbyły się pierwsze Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich - współcześnie

Historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich trwa do dziś - ok 2023 to 64 sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Jak zwykle, Koncerty Chopinowskie zorganizowała Stołeczna Estrada we współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina. Odbywają się one pod pomnikiem Chopina znajdującym się w parku Łazienkowskim, w pobliżu Pałacu Belwederskiego, w każdą niedzielę o godz. 12 oraz o 16.

Na przestrzeni lat koncerty miały różną formułę, ostatecznie jednak zadecydowano, że będą organizowane w formie klasycznych recitali, które cieszyły i wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno samej publiczności, jak i artystów, którzy od zawsze możliwość występu pod pomnikiem Chopina poczytywali sobie za zaszczyt.

Koncerty Chopinowskie w Pałacu Dziekana

Zakończenie sezonu Koncertów Chopinowskich nie oznacza jednak, że miłośnicy muzyki klasycznej nie mają możliwości wysłuchania utworów znakomitego kompozytora na żywo. W związku z ogromnym zainteresowaniem koncertami, organizowane są one również w Pałacu Dziekana Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajdującym się na Starym Mieście tuż obok Archikatedry, a recitali najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów można słuchać codziennie - tutaj sezon trwa cały rok.

Pałac Dziekana powstał na przełomie XV i XVI wieku i stanowi obecnie siedzibę Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Ciekawostką jest fakt, iż jest to jedyny znajdujący się przy ulicy Dziekania budynek. To wysokiej klasy zabytek, prawie w całości odbudowany po zniszczeniu, jakiemu uległ w czasie trwania Powstania Warszawskiego. Składa się z dwóch kondygnacji utrzymanych w stylu klasycystycznym.

Wnętrza Pałacu Dziekana również zostały odrestaurowane i wyposażone w klasyczne meble i wystrój epoki, dzięki czemu panująca w nich atmosfera pozwala cieszyć się muzyką najsłynniejszego polskiego kompozytora i doświadczać jej wszystkimi zmysłami. W zbiorach Muzeum znajdują się tysiące rzeźb, obrazów, grafik, tkanin i numizmatów, a najstarsze z nich pochodzą z XV wieku.

Uwagę przykuwa jednak sala koncertowa - znajduje się w niej tylko 80 miejsc, dzięki czemu atmosfera jest bardzo kameralna, a każdy z uczestników koncertu doświadcza faktycznej bliskości muzyki. Doskonała akustyka sali i nowoczesny, najwyższej jakości fortepian marki KAWAI pozwalają na odbiór perfekcyjnej jakości, czystego, głębokiego i bogatego dźwięku.

Bohaterami recitali, poza samymi utworami, są oczywiście wykonawcy zasiadający do instrumentu. W Pałacu Dziekana koncerty grają doświadczeni pianiści, prawdziwi wirtuozi i wrażliwi artyści, którzy swoimi interpretacjami zachwycają słuchaczy w wielu krajach świata. Wszystko to razem sprawia, że nastrój koncertów jest wyjątkowy, a zainteresowanie nimi - ogromne.

Jakich polskich i zagranicznych pianistów posłuchać można pod pomnikiem Chopina?

Zarówno letnie Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, jak i koncerty w Pałacu Dziekana obfitują w spotkania z prawdziwymi artystami światowej klasy. W ich trakcie możemy wysłuchać występów największych gwiazd muzyki klasycznej - do tej pory dla polskiej publiczności zagrali min. Adam Goździewski, Magdalena Lisak, Joanna Ławrynowicz, Colleen Lee (Hong Kong), Hyuk Lee (Korea Południowa), Charles Richard Hamelin (Kanada), Trung Viet Nguyen (Wietnam) i wielu innych.

W Pałacu Dziekana natomiast występują dla publiczności Ewa Beata Ossowska, Mamiko Ueyama, Justyna Galant - Wojciechowska, Maria Silva oraz Mauricio Silva.

Zachęcamy do udziału w Koncertach

Choć kolejny początek sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich nastąpi dopiero w połowie maja 2024 roku, każdy, w dowolnym czasie roku, może uczestniczyć w recitalu odbywającym się w Pałacu Dziekana, do czego serdecznie zachęcamy - to wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda